Peking bojuje se znehodnocováním potravin

Mléko s melaninem, melouny naplněné hormony nebo vepřové s anaboliky a barvivy? Co ještě dokáží Číňané vyrobit za potravinovou "časovanou bombu"? Není se co divit, že strach z tamních potravin se šíří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákazníci čekají na kaštany

Zákazníci čekají na kaštany | Foto: Robert Mikoláš

Čínské potraviny mají nejhorší pověst na světě. Nezdravé, hormonálně upravované, nebezpečné a někdy dokonce jedovaté. Peking se proto rozhodl zakročit.

Už několik měsíců po celé zemi testují hygienici a kontroloři kvalitu tamního jídla. U koho najdou nelegálně vyráběné, nebezpečné potraviny, jde do vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Kateřina Procházková popisuje, jak chce Čína zlepšit pověst svých potravin

Za poslední týden poslala Čína do vězení sedm prodavačů toxických chemikálií na přibarvování masa. Za mřížemi se tak možná setkají i s pěticí, která zase vepřové vylepšovala anaboliky. Vysoké pokuty ani tresty smrti, ale asi jen tak nezlepší pověst čínských potravin. Nakupovat se je bojí lidé po celé zemi.

Na jednom z největších hongkongských trhů se pod větráky, chladí zavěšené maso. Je 35 stupňů, i přesto ho tady lidí nakupují. A jestli se bojí zkažených potravin? Jak říkají - jedině těch čínských.

„Já se bojím hodně. Většina jídla z Číny je totiž nebezpečná a nezdravá. Potraviny mají špatnou kvalitu. Většina z nich nebyla dobrá ani předtím, ale teď je to ještě horší,“ říká jedna ze zákaznic.

„Největší problémy jsou s mlékem pro děti. Číňané z pevniny často do Hong Kongu přijíždí a kupují ho dětem raději tady. Do mléka v Číně totiž něco přidávají a pak bylo nezdravé nebo dokonce jedovaté,“ stěžuje si další z kupujících.

„A taky krmí prasata nezdravými věcmi – léky a injekcemi, aby rychle rostla a byla velká,“stěžuje si hned jedna z kupujících ve frontě na maso.

Naštěstí lidé v Hong Kongu, na rozdíl od těch z pevninské Číny, mohou vybírat z velké nabídky produktů ze zahraničí. U těch je prý nezávadnost zaručena, říká další žena: „Kupuji věci ze zahraničí, z Koreje, nebo Japonska. Ani zelenina z Číny není dobrá. Hnojí ji a půda i zelenina je jedovatá.“

Čínská komunistická strana ale s hrozbou kontaminovaných potravin začala tvrdě bojovat – padělatele čeká vězení nebo tresty smrti. Jak si Peking totiž uvědomuje otrávené jídlo by mohlo způsobit masové nepokoje.

A tak, jak píše na jednom ze svých letáků – bezpečnost potravin je důležitá, zajišťuje totiž sociální stabilitu a je pilířem čínského socialismu.

Milan Kopp, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme