Peking chce od Tokia omluvu za zadržování kapitána

Čína po Japonsku požaduje omluvu za zadržování kapitána rybářské lodi. Ostrá kritika Pekingu tak pokračuje i přesto, že Tokio právě kvůli zlepšení vzájemných vztahů námořníka propustila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

K incidentu došlo začátkem září v oblasti sporných ostrovů, kdy čínská rybářská loď narazila do člunů japonské pobřežní stráže. Peking v reakci na to přerušil kontakty s Tokiem.


Tento čin vážně narušil čínskou suverenitu i lidská práva našich občanů, prohlásilo čínské ministerstvo zahraničí po příletu propuštěného kapitána zpět do vlasti. Peking také opět označil sporné ostrovy za neoddělitelnou součást ČLR a zároveň po Tokiu žádá kompenzace, o jejich konkrétní podobě se však nezmiňuje.

Na druhé straně japonská média označují osvobození kapitána za projev slabosti, který v budoucnu spíše podnítí čínskou agresivitu. Vláda v Tokiu naopak věří v uklidnění sporu, zejména kvůli ekonomické spolupráci,Čína je totiž v současnosti největším obchodním partnerem Japonska.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme