Peking chce od Tokia omluvu za zadržování kapitána

Čína po Japonsku požaduje omluvu za zadržování kapitána rybářské lodi. Ostrá kritika Pekingu tak pokračuje i přesto, že Tokio právě kvůli zlepšení vzájemných vztahů námořníka propustila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

K incidentu došlo začátkem září v oblasti sporných ostrovů, kdy čínská rybářská loď narazila do člunů japonské pobřežní stráže. Peking v reakci na to přerušil kontakty s Tokiem.


Tento čin vážně narušil čínskou suverenitu i lidská práva našich občanů, prohlásilo čínské ministerstvo zahraničí po příletu propuštěného kapitána zpět do vlasti. Peking také opět označil sporné ostrovy za neoddělitelnou součást ČLR a zároveň po Tokiu žádá kompenzace, o jejich konkrétní podobě se však nezmiňuje.

Na druhé straně japonská média označují osvobození kapitána za projev slabosti, který v budoucnu spíše podnítí čínskou agresivitu. Vláda v Tokiu naopak věří v uklidnění sporu, zejména kvůli ekonomické spolupráci,Čína je totiž v současnosti největším obchodním partnerem Japonska.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme