Čína vyslala na oběžnou dráhu další satelit. Chce být nezávislá na americkém systému GPS

Čína v úterý vyslala úspěšně na oběžnou dráhu poslední satelit pro svůj navigační systém Pej-tou. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž chce Peking být nezávislý na obdobném americkém systému GPS. Jde o důležitý posun, který zajistí, že čínské vojenské systémy budou fungovat i v případě konfliktu s USA. Zároveň tím chce Peking ukázat svůj narůstající vliv v této oblasti, napsal server CNBC s odvoláním na experty.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„(Čínská) armáda má nyní systém, který může použít nezávisle na americkém systému GPS,“ uvedl Andrew Dempster z australského střediska pro výzkum vesmíru. „Nejzásadnější dopad je, že je ten systém nezávislý. Jde o systém, který je odolný a může být použit v případě konfliktu,“ doplnil ho Christopher Newman, profesor kosmického práva z univerzity Northumbria v britském Newcastlu.

Šéf Satelitního centra: Cílem je kontinuálně snímat Česko. Vlastní družice bychom mohli mít do pěti let

Číst článek

Vyslání družice na palubě rakety Dlouhý pochod-3B bylo vysíláno živě ze základny Si-čchang, hluboko v horách jihozápadní Číny, a to krátce před desátou hodinou místního času. Asi o půl hodiny později byl satelit umístěn na oběžnou dráhu a rozevřel své solární panely.

Původně chtěla Čína vyslat poslední satelit tohoto systému do vesmíru už 16. června. Start byl ale odložen kvůli technickým problémům.

Satelit Pej-tou-3 je podle Reuters 35. a posledním patřícím k novému čínskému navigačnímu systému, jehož odhadovaná cena se pohybuje kolem deseti miliard dolarů. Nápad vyvinout Pej-tou se zrodil v 90. letech a měl být možností, jak by se čínská armáda mohla stát nezávislá na systému GPS, který obsluhuje americké letectvo.

Síť satelitů by měla pokrýt GPS signálem celou planetu. | Foto: China Daily | Zdroj: Reuters

Peking tak začal na vlastním systému pracovat a první generace navigační sítě vznikla v roce 2000. Tehdy systém pokrýval jen území Číny. Druhá verze byla dokončena v roce 2012 a pokryla oblast části Asie a Tichomoří. Nyní Čína doufá, že se všemi satelity Pej-tou brzy pokryje celou planetu.

Čínský vesmírný program se v posledních dvou desetiletích rychle vyvíjel, píše agentura Reuters. Tamní vláda podle ní vynakládá mnoho peněz na rozvoj nezávislých technologicky vyspělých schopností a země dominuje v oblastech, jako je budování 5G sítí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme