‚Dělají to nejlepší, co mohou.‘ Peking vyjádřil podporu hongkongské správkyni Lamové i policii

Čínský úřad v pondělí uvedl, že Peking plně podporuje hongkongskou vládu a policii při obnovování pořádku ve městě. Skrze zástupce státního úřadu pro záležitosti Hongkongu a Macaa zároveň vyzval demonstranty k ukončení násilí. Varoval mimo jiné před dopady na tamní ekonomiku.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze zástupců čínského státního úřadu pro záležitosti Hongkongu a Macaa na pondělní tiskové konferenci.

Jeden ze zástupců čínského státního úřadu pro záležitosti Hongkongu a Macaa na pondělní tiskové konferenci. | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Po skončení pondělní mimořádné tiskové konference se novináři marně domáhali diskuze a odpovědí na své otázky.

Čínský státní úřad pro záležitosti Hongkongu a Macaa zopakoval, že Peking bude tvrdě vyžadovat linii „jedna země, dva systémy“, že hongkongská policie má jeho podporu a správkyně města Kim Lamová odvádí dobrou práci.

Čínská armáda by mohla potlačit protesty v Hongkongu na žádost tamní vlády, uvedl Peking

Číst článek

„Hongkongští policisté v uplynulém měsíci čelili velkému tlaku. Dělají to nejlepší, co mohou, aby ochránili společnost a udrželi stabilitu, hodně obětovali,“ řekl na konferenci zástupce Jang Kuang.

Dlouhodobé protesty v Hongkongu přitáhly pozornost nejen pevninské Číny, ale také Západu.

„Někteří nezodpovědní lidé ze západních zemí mají nezodpovědné poznámky. Některým projevům jsem věnoval pozornost. Mají zvláštní logiku: u násilných a nezákonných činů očekávají empatii, ale pokud jde o policejní práci při zachování práva, pořádku a stability, protestující věří, že by policisté měli být odpovědní a odsouzení. To je směšné,“ odpověděl v pondělí jeden ze zástupců na otázku, jak vnímá zapojení zahraničních zemí. Cituje ho server South China Morning Post.

Obavy z toho, že Peking pošle do města speciální oddíly armády tisková konference nerozptýlila, ale nikdo ani nenaznačil, že by taková situace měla v nejbližší době nastat.

Podle hongkongské političky Claudie Moové, která protesty podporuje, by mohlo nejnovější prohlášení Pekingu rozpoutat další nepokoje. „Způsob, jakým říkají, že rozhodně podporují Carrie Lamovou a policii... Snaží se rozdělit Hongkong,“ uvedla pro BBC.

Politická krize

Spor o odložený extradiční zákon, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestného činu do pevninské Číny, odstartoval v Hongkongu největší politickou krizi od roku 1997, kdy byl k Čínské lidové republice připojen.

Několik týdnů trvající demonstrace postupně nabírají ráz volání po větší demokracii a odstoupení správkyně Carrie Lamové. Protestující obyvatelé mimo jiné vyžadují úplné stažení zákona.

Čínské ministerstvo obrany už v minulém týdnu uvedlo, že hongkongská vláda má právo přivolat na pomoc čínskou armádu, aby udržela ve městě pořádek, uvedl tehdy The Daily Telegraph. V uplynulých týdnech protesty přerostly několikrát v násilnosti. Tamní policie čelí kritice za tvrdé zásahy proti demonstrantům. 

David Jakš, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme