‚Počínaly si špatně.‘ Čína uvalila sankce na organizace, které se věnují lidským právům

Čína uvalila sankce na nevládní organizace sídlící v USA, a to za údajnou podporu extremistických a násilných aktivit v Hongkongu. Reaguje tak na nový zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu, který v listopadu přijal americký Kongres. Peking v pondělí pozastavil vstup amerických vojenských lodí a letadel do Hongkongu.

Peking (Aktualizováno: 12:14 2. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína rovněž s okamžitou platností pozastavila povolení americkým vojenským lodím a letadlům, aby využívaly Hongkong. | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Mluvčí ministerstva Chua Čchun-jing na tiskové konferenci řekla, že Čína zavádí sankce proti „nevládním organizacím, které si v Hongkongu počínaly špatně“, a to zejména těm, jež se zabývají lidskými právy.

Kromě Human Rights Watch se má postih týkat také amerického Národního demokratického institutu pro mezinárodní záležitosti, nevládní organizace Freedom House a Národní nadace pro demokracii. V čem budou sankce spočívat, mluvčí neřekla.

Sankce i zákaz prodeje zbraní. Trump podepsal zákon na podporu prodemokratických sil v Hongkongu

Číst článek

Tyto organizace „nesou určitou odpovědnost za chaos v Hongkongu a měly by být potrestány“ za podporu „extremistických a násilných kriminálních činů“ stejně jako za „podněcování k separatistickým aktivitám v Hongkongu,“ řekla mluvčí Chua. Vyzvala také USA, aby napravily své chyby a přestaly se vměšovat do záležitostí Hongkongu. Pohrozila dalšími „nezbytnými akcemi“ k zachování stability tohoto území.

Z Hongkongu v posledních týdnech přicházely zprávy o stupňujícím se násilí a srážkách demonstrantů s policisty. Skupiny jako Human Rights Watch i Freedom House k tomu vydaly několik materiálů, podle nichž je Peking odpovědný za krizi lidských práv v Hongkongu.

V listopadu americký Kongres přijal zákon, který kromě jiného umožňuje uvalit sankce na ty, kdo budou v Hongkongu porušovat lidská práva.

Zákon vyjadřuje podporu prodemokratickým demonstracím v Hongkongu a ukládá také vládě každoročně ověřovat, zda Peking dodržuje zvláštní přístup a poskytuje Hongkongu dostatek autonomie. Peking ostře protestoval a pohrozil protiopatřením.

Otázky a odpovědi k chaosem zmítanému Hongkongu. ‚Situace se může vrátit do stavu válečné zóny,‘ říká expert

Číst článek

Mluvčí ministerstva zahraničí v pondělí dále řekla, že Čína s okamžitou platností pozastavuje povolení americkým vojenským lodím a letadlům, aby využívaly Hongkong.

Jak napsala agentura Reuters, v klidnějších dobách využívaly některé lodě amerického námořnictva Hongkong několikrát ročně, aby posádkám dopřály oddych. Tato tradice byla zahájena ještě před rokem 1997, kdy Británie Hongkong předala Číně, ale zůstala zachována. V době krizí Peking tradici nedodržuje. Naposledy to učinil v srpnu, kdy nedovolil vstup dvěma americkým lodím. Poslední americká loď, která se v Hongkongu zastavila před zahájením protestů, bylo plavidlo Blue Ridge ze sedmé flotily, jež působí v Japonsku. V Hongkongu bylo v dubnu.

Demonstrace v Hongkongu začaly v červnu. Jsou namířeny proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme