Předstíral, že je fanoušek, z tašky ale vytáhl nůž. Útočník pobodal hongkongského poslance

Hongkongského poslance, který podporuje politiku čínské vlády v Pekingu, pobodal ve středu na ulici útočník s nožem. Zákonodárce Junius Ho byl napaden na akci pořádané při kampani před místními volbami plánovanými na 24. listopadu. Protivládní aktivisté, kteří už pět měsíců při demonstracích požadují demokratické reformy, Hoa v červenci obvinili, že pomáhal zorganizovat útoky na demonstranty a kolemjdoucí na vlakovém nádraží ve čtvrti Yuen Long.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongský poslanec Junius Ho patří mezi zastánce centrální vlády v Pekingu. | Foto: Kin Cheung | Zdroj: ČTK/AP

Poslanec Ho po ošetření v nemocnici uvedl, že měl při středečním útoku štěstí, protože mu nůž narazil na hrudní koš a způsobil jen dva centimetry hlubokou ránu. Podle videonahrávky, která se objevila na internetu a obsahuje drastické záběry, útočník předstíral, že je poslancův přívrženec.

Muž pořezal čtyři lidi při protestu v obchodním centru v Hongkongu. Nesouhlasil s jejich názory na politiku

Číst článek

Přistoupil k němu s kyticí a poté řekl, že se s ním chce vyfotografovat. Sáhl do tašky, ze které ale místo mobilního telefonu vytáhl nůž a vrhl se na Hoa. Poslanec jej ale s pomocí dalších lidí přemohl a muž byl zatčen. Zraněn byl při incidentu také Hoův asistent i samotný útočník.

Sedmapadesátiletý poslanec Ho se stal terčem kritiky ze strany prodemokratických demonstrantů po incidentu z 21. července, kdy maskovaní muži vyzbrojení kovovými a dřevěnými holemi zaútočili na vlakovém nádraží ve čtvrti Yuen Long na demonstranty vracející se z protestní akce v centru města a na další pasažéry.

Při násilnostech tehdy utrpělo zranění 45 lidí. Prodemokratičtí aktivisté a poslanci obvinili policisty, že na místo dorazili pozdě a násilnostem jen přihlíželi.

Potřesení rukou

Policie později uvedla, že někteří z útočníků, kteří napadali v metru civilisty, jsou napojeni na zločinecké gangy, takzvané triády. Poslanec Ho byl spatřen, jak si téhož večera s některými z nich potřásá rukama, napsala agentura AP.

Peking chce změnit zákony v Hongkongu. Policisté by měli víc pravomocí a soudci by byli z Číny

Číst článek

Ho, do jehož volebního okrsku spadá i čtvrť Yuen Long, tvrdil, že zmíněné muže potkal, když se vracel z večeře, a poděkoval jim za „obranu našich domovů“. Organizování násilností ale popřel.

Demonstranti od té doby několikrát poničili jeho kancelář a také hroby jeho rodičů, uvedla agentura AP.

Terčem násilných útoků se v posledních měsících stali i prodemokratičtí aktivisté. Je mezi nimi například devatenáctiletý mladík, kterého útočník v říjnu pořezal na krku a bodl do břicha, když rozdával letáky s pozváním na protivládní demonstraci.

Několik dní před tím byl v Hongkongu přepaden muži s kladivy a noži jeden z vůdců protestního hnutí Jimmy Sham.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme