Peking jmenuje biskupa bez souhlasu Vatikánu

Roztržka mezi Čínou a Vatikánem se stupňuje. Peking dnes totiž chce jmenovat dalšího biskupa bez souhlasu Svatého stolce. Podle hongkongského kardinála Josepha Zena by proto měly být přerušeny rozhovory mezi Vatikánem a Čínou o navázání diplomatických styků, Peking to označuje za vměšování do vnitřních záležitostí země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking - Zakázané město | Foto: de.wikipedia.org

Představitelé státem kontrolované církve dnes do úřadu v centrální provincii An-chuej uvedou nového biskupa. Liou Sing-chung je podle Vatikánu nezkušený, a Svatý stolec s ním nesouhlasí stejně jako v případě čtyřicetiletého Maa, kterého Peking jmenoval biskupem v Kchun-mingu v jihozápadní provincii Jin-nan v neděli.

Oba akty podle hong-kongského kardinála Zena zničily snahu o navázání diplomatických styků. Vatikán je totiž nyní udržuje s Tchaj-wanem. Byl je ale ochoten kvůli vztahům s Pekingem přerušit.

Spornou otázkou zůstávalo právě obsazování duchovních úřadů, které má schvalovat papež. V Číně se k státem uznávané katolické církvi hlásí čtyři miliony lidí, dvakrát tolik jich ale je členy podzemní církve uznávající Vatikán.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme