Peking kritizuje Evropskou unii kvůli embargu na íránskou ropu

Čína odmítá sankce Evropské unie vůči Íránu. Státy sedmadvacítky se v reakci na kontroverzní jaderný program Teheránu dohodly na zákazu dovozu ropy ze země, Brusel navíc zmrazil aktiva íránské centrální banky. Čína, která je největším dovozcem íránské ropy, ale varuje před další eskalací napětí v oblasti Perského zálivu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský premiér Wen Ťia-pao | Zdroj: Reuters

Uvalování sankcí není konstruktivní, říká čínský ministr zahraničí. Jde o zaslepený tlak na Teherán, dodává stanovisko ministerstva. Peking naopak trvá na tom, aby byl celý spor řešen prostřednictvím dialogu.

Čína se podle pozorovatelů snaží zabránit vypuknutí krize, která by ohrozila import ropy z oblasti Perského zálivu.

Írán totiž varoval, že může zablokovat Hormuzský průliv, tedy strategickou námořní cestu, po které tankery přepravují více než třetinu ropy na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Robert Mikoláš vysvětluje, proč si Čína nepřeje eskalaci napětí v oblasti Perského zálivu

Do Číny teče 22 procent íránské ropy, Peking a Teherán jsou navíc významnými spojenci. Čína v uplynulých několika letech podepsala s íránskou stranou kontrakty v ropném a plynovém sektoru za 40 miliard dolarů.

Premiér Wen Ťia-pao tak v uplynulých dnech hájil právo i nadále nakupovat ropu právě z Íránu.

Na druhé straně ale Čína hledá i nové zdroje, a proto se obrací k dalším zemím včetně Saúdské Arábie, Spojeným arabským emirátům nebo Kataru – Peking s nimi uzavřel miliardové kontrakty.

Wen Ťia-pao byl mimochodem prvním předsedou čínské vlády, který za posledních 20 let navštívil Saúdskou Arábii, do Emirátů a Kataru pak zavítal čínský premiér vůbec poprvé.

Čína sice zůstává důležitým partnerem Íránu, nechce ale, aby měl Teherán ve svém arsenálu nukleární zbraně. Peking proto už čtyřikrát podpořil sankce rady bezpečnosti OSN proti Íránu.

Robert Mikoláš, David Koubek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme