Peking kvůli hrozbě SARSu utichá

Čínská policie v noci obsadila hlavní pekingskou nemocnici. Mezi jejími zaměstnanci se totiž objevilo 60 nových případů onemocnění SARS. Více než dva tisíce zdravotníků tak stráví příštích deset nervózních dnů v karanténě. 30 speciálně upravených sanitek převáželo celou noc nakažené pacienty do 6 zdravotnických zařízení ve městě. Mezitím stovky policistů ve speciálních oblecích masivně dezinfikovali celou nemocnici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ordinace

ordinace | Foto: Eva Kačánová

Podle informací Českého rozhlasu se nakazilo 42 lékařů a zdravotních sester. Ředitel kliniky bude během několika hodin odvolán. Podobná opatření se pekingské úřady rozhodly aplikovat nejenom na nemocnice, ale i na obchodní centra, továrny, dokonce i celé čtvrti a obytné bloky. Kdekoli se objeví případ SARSu, čínská policie oblast okamžitě uzavře a nikoho nepustí ani dovnitř ani ven. Mezi obyvateli Pekingu panuje napětí a život ve městě se pomalu zastavuje.

Celkový počet nakažených v kontinentální Číně stoupl na 2422 lidí. Z toho plná pětina jsou lékaři a zdravotníci, kteří se nakazili přímo v práci. Čínská zdravotnická zařízení se tak stávají hrozbou pro všechny pacienty. Nemocní lidé odmítají nemocnice navštěvovat a vytvářejí tím ideální podmínky pro nekontrolovatelné šíření viru. Násilné obsazení hlavní pekingské nemocnice a izolace jejich zaměstnanců není jediný případ ve městě. Ani ostatní nemonice, kde leží nakažení lidé, nepouštějí své zaměstnance domů přinejmenším už týden. Podle nařízení pekignské vlády může policie okamžitě obsadit jakoukoli oblast a izolovat jakýkoli počet obyvatel, aby zabránila šíření smrtleného viru.

Vinu na nekontrolovatelném šíření viru nese zřejmě podle epidemiologa Jana Kynčla nedůsledná počáteční prevence: "Prostě nakazili se další lidé a na začátku jejich onemocnění se ta jejich nemoc rozšířila dále. Takže co v tuto chvíli dělat: Tím nejdůležitějším je necestovat do postižených oblastí. Je to záležitost přijatá Světovou zdravotnickou organizací, takže platí celosvětově. Nedoporučuje se cestovat do oblastí především v Číně a od dnešního dne ani do Toronta v Kanadě."

A jak to vypadá v kanadském Torontu, dvouapůlmiliónovém městě se silnou asijskou komunitou? SARS má v tomto městě už 15. oběť. V nemocnicích se rozdávají masky, čínská čtvrť je vylidněná, světová zdravotnická organizace nedoporučuje turistům ani obchodníkům do města v tyto dny zamířit, není-li to nezbytně nutné. Tak vypadá metropole provincie Ontario v těchto dnech. Zástupci radnice se všemožně snaží zklidnit rostoucí paniku. Doporučení zdravotnické organizace přímo kritizovali. Přesto i sousední spřátelené Spojené státy svým občanům doporučují přes hranice cestovat s vlastním teploměrem, dezinfekcí a maskou na obličej.

Markéta Kaclová, Roman Chlupatý, Světlana Popovičová, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme