Peking nabízí jednání Tchajwanu

Čína chce jednat s Tchajwanem o politických i vojenských záležitostech. Na úvod výročního zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců to prohlásil čínský premiér Wen Ťia-pao. Hlavním tématem ale zůstává řešení hospodářské krize, podle Wen Ťia-paa je přesto možné dosáhnout i letos osmiprocentní ekonomický růst.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Světová finanční krize se šíří a její dopad bude ještě horší, Čína přesto může dosáhnout osmiprocentního růstu, uvedl před zhruba třemi tisíci delegáty Wen Ťia-pao. Jak dodal, Peking toho chce dosáhnout mj. i podporou vědy a výzkumu, a to poskytnutím částky ve výši 21 miliard dolarů, dalších 43 miliard má směřovat na sociální zabezpečení a 19 miliard dolarů na urychlení obnovy zemětřesením zničeného S´-čuanu.

Premiér také vyjádřil ochotu jednat s Tchajwanem, ovšem v rámci principu jedné Číny. Na druhé straně Peking ještě před začátkem zasedání parlamentu schválil loňský tvrdý zásah proti Tibeťanům. Podle čínských oficiálních údajů tehdy zahynulo 22 lidí, tibetská exilová vláda ale tvrdí, že bylo zabito na 200 Tibeťanů.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme