Peking nevylučuje útok na somálské piráty

Čína chce k osvobození 25 rukojmí, unesených spolu s nákladní lodí somálskými piráty, použít všechny prostředky. Rozhodnutí Pekingu o případném vojenském zásahu podporuje čínská veřejnost. Akce je zároveň zkouškou spolupráce ozbrojených sil zemí, které sice nejsou spojenci, přesto všechny do Adenského zálivu vyslaly svá plavidla pro boj s piráty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské lodě u somálských břehů, kde útočí piráti

Vojenské lodě u somálských břehů, kde útočí piráti | Foto: www.navy.mil

Čína oficiálně mluví o tom, že bezpečnost posádky je na prvním místě, někteří analytici se ale shodují v tom, že Peking bude chtít ukázat svou sílu. Tři čínská vojenská plavidla už pronásledují unesenou nákladní loď, která už se přiblížila somálským břehům. Jejich zásah podporuje většina lidí diskutujících na internetu, přestože únosci varovali, že v takovémto případě námořníky zabijí.

V Adenském zálivu je nyní na čtyřicet vojenských plavidel z více než deseti zemí včetně členů Severoatlantické aliance a Evropské unie, Spojených států amerických, Číny, Ruska či Jižní Koreje. Nemají ale žádné společné velení a většinou jednají každá za sebe.

Peking v této souvislosti navrhuje, aby každý stát operoval v přesně vymezeném prostoru, což by mělo přispět k zúžení prostoru pro útoky somálských pirátů.

Robert Mikoláš, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme