Peking od zítřka hostí rozhovory o severokorejském jaderném programu

Jaderní vyjednavači šesti zemí včetně Severní Koreje a Spojených států přicestovali do Pekingu. V čínské metropoli totiž už zítra začínají rozhovory o nukleárním programu Pchjongjangu, který je přerušil před třinácti měsíci. Washington doufá, že se podaří přesvědčit režim Kim Čong-ila, aby se do dvou let vzdal atomových zbraní, Severní Korea to ale zřejmě nemá v úmyslu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking - Zakázané město

Peking - Zakázané město | Foto: de.wikipedia.org

Ekonomická pomoc, bezpečnostní záruky a možnost zrušení sankcí přijatých OSN vůči režimu Kim Čong-ila, to vše může americký vyjednavač severokorejské straně nabídnout. Za to ale bude požadovat, aby se Pchjongjang vzdal nukleárních zbraní.

Podle mnoha komentátorů je tento postup nepravděpodobný, někteří dokonce mluví o fantazii. Jak uvedl Čang Lien-kuej, profesor Politické školy pro čínské komunisty, severokorejský vůdce se pro atomovou bombu rozhodl dávno a nevzdá se jí za nic na světě.

V předvečer rozhovorů vyjádřil americký emisar Christopher Hill ochotu k dvoustranné schůzce se svým severokorejským protějškem Kim Kje-kwanem, ten chce ale oficiální jednání začít až zítra a nabídku na setkání odmítl. Ostatní zástupci Ruska, Jižní Koreje, Japonska a Číny spolu jednali. Všichni se pak zúčastnili slavnostního banketu pořádaného čínskou stranou.

Spojené státy přesto doufají, že Pchjongjang ustoupí tlaku mezinárodního společenství a přistoupí na požadavek, aby se vzdal jaderných zbraní. Sám Christopher Hill ale neočekává nějaký zvrat. Mnozí pozorovatelé tak za hlavní úspěch považují právě skutečnost, že se Severní Korea po třináctí měsících za jednací stůl vůbec vrátila.

Šestistranné rozhovory byly zahájeny před třemi lety, minulý rok v listopadu je ale Pchjongjang přerušil. Důvodem bylo uvalení finančních sankcí a zmrazení severokorejských kont na nátlak Washingtonu, hlavně v bankách v Macau.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme