Peking odmítá obvinění Berlína z počítačové špionáže

Podle Číny se tvrzení představitelů spolkové rozvědky, že dochází téměř denně k útokům čínských hackerů, nezakládá na pravdě a Čína požaduje objasnění celého případu. Už v srpnu přitom německá média zveřejnila informace o tom, že hackeři napojení na čínskou armádu napadli několik spolkových ministerstev včetně úřadu kancléřky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce s PC | Zdroj: AFP

"Rezolutně odmítáme tato obvinění," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Ťien-čchao. Berlín musí podle něho nést za tato tvrzení odpovědnost a jasně je objasnit. Peking reaguje na poslední tvrzení o špionáži podobně, jako při nedávné návštěvě spolkové kancléřky Angely Merkelové v Pekingu.

Právě těsně před jejím příjezdem se v německém tisku objevily informace o útoku čínských hackerů na počítače spolkových ministerstev. Čínský premiér Wen Ťia-pao tehdy ale nakonec slíbil, že celou věc nechá prošetřit. Vztahy mezi Berlínem a Pekingem v současnosti zastiňuje i nedávné přijetí dalajlámy Angelou Merkelovou. Čína v reakci na to zrušila několik plánovaných schůzek včetně prosincového jednání o lidských právech.

Čínu z počítačové i průmyslové špionáže obviňují i další země včetně Kanady a Spojených států. Podle Washingtonu se dokonce čínští hackeři pronikli do počítačové sítě Pentagonu. I toto nařčení však Peking odmítl.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme