Pohřební ústavy v Pekingu nestíhají, řada zaměstnanců má koronavirus

Pohřební ústavy v čínské metropoli Pekingu, kterou zasáhla nákaza koronaviru, se snaží udržet krok s žádostmi o pohřební a kremační služby. Řada pracovníků zařízení a řidičů pohřebních vozů má totiž pozitivní testy na infekci a nepřišla do práce, napsala v sobotu agentura Reuters. Kromě asi desítky pohřebních ústavů se podle ní nárůst infikovaných pracovníků v Pekingu dotýká fungování i dalších podniků včetně restaurací nebo kurýrních firem.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava nebožtíků v pohřebním ústavu v Pekingu

Příprava nebožtíků v pohřebním ústavu v Pekingu | Foto: Oriental Image | Zdroj: Reuters

„Máme teď méně aut i zaměstnanců,“ řekl pracovník pohřebního ústavu Mi-jün a dodal, že v zařízení roste počet nevyřízených žádosti o kremační služby. „Máme mnoho pracovníků, kteří byli pozitivně testováni,“ vysvětlil. „Jsou zde dlouhé fronty pohřebních vozů a těžko říct, kdy budou volné sloty,“ uvedl pracovník pohřebního ústavu pojmenovaném Tung-ťiao.

‚Plná bojová pohotovost.‘ Čína nejdříve rozvolnila pandemická pravidla, teď posiluje intenzivní péči

Číst článek

Zda obtíže pokrýt zvýšenou poptávku po kremacích souvisejí i s nárůstem počtu úmrtí kvůli nemoci covid-19, nicméně není jasné, upozorňuje Reuters. „Normální úmrtí,“ odpověděl zaměstnanec firmy Tung-ťiao na dotaz, zda úmrtí souvisí s nákazou koronaviru.

Peking oficiálně neoznámil žádnou novou smrt v souvislosti s touto nákazou od 7. prosince, kdy Čína změnila strategii v boji s koronavirem. Čínské úřady do té doby uplatňovaly takzvanou politiku nulového covidu a nařizovaly uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy. Po demonstracích proti koronavirovým opatřením Peking strategii změnil a minulou středu oznámil zrušení klíčových restrikcí. Později národní zdravotní komise oznámila, že přestává do statistik zahrnovat asymptomatické případy nákazy.

Naposledy úřady informovaly o úmrtí v souvislosti s covidem-19 v Číně 3. prosince, Peking tak učinil 23. listopadu.

Přesto čínský zpravodajský portál Cchaj-sin v pátek informoval o smrti dvou bývalých novinářů státních médií po nákaze koronavirem. A v sobotu oznámil, že ve středu zemřel kvůli covidu-19 třiadvacetiletý student z provincie S'-čchuan, upozorňuje Reuters. Národní zdravotní komise však dnes oznámila, že oficiální počet úmrtí v důsledku nákazy se nezměnil a zůstává na bilanci 5235.

Nedostatek hlášených úmrtí na covid-19 za posledních deset dní vyvolal na sociálních sítích debatu o zveřejňování údajů, podnítily ji i chybějící statistiky o hospitalizacích a počtu vážně nemocných, píše Reuters. Oficiální údaje se podle agentury staly nespolehlivým vodítkem, protože v důsledku uvolnění politiky boje s nákazou se v zemi méně testuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme