Peking popírá obvinění zahraničních novinářů z tvrdého postupu úřadů

Čínská oficiální místa se všemožně snaží zabránit šíření informací o protestech v zemích Severní Afriky a na Blízkém Východě a zejména o internetové výzvě k rozšíření takzvané jasmínové revoluce i do Číny. Hysterická reakce oficiálních míst postihuje i pracovníky zahraničních médií. Jejich reportéři si stěžují na fyzické násilí i neodůvodněné zadržování. Peking obvinění popírá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čínští policisté

čínští policisté | Foto: Robert Mikoláš

Jak v Odpoledním Radiožurnálu připomněl zpravodaj ČRo v Číně Robert Mikoláš, už 27. února tak byl, zřejmě tajným policistou v centru Pekingu fyzicky napaden reportér agentury Bloomberg, který pak vyhledal lékaře. Hrubé zacházení ale na vlastní kůži poznali i další žurnalisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postupu čínských úřadů vůči zahraničním novinářům jsme v Odpoledním Radiožurnálu mluvili se zpravodajem Čro v Číně Robertem Mikolášem.

„Naposledy pak tento víkend, kdy v neděli bylo v Šanghaji zadrženo nejméně 15 zpravodajů, mimo jiné ze Španělska, Německa, Francie či Japonska, ale třeba také z Hong Kongu. Někteří až na tři hodiny,“ přiblížil zpravodaj.

Čínské úřady podle něj tyto své kroky vůči zahraničním médiím prakticky nijak nezdůvodňují. Uvádějí pouze, že jde o kontrolu dokladů a pracovních povolení. Ovšem, jak zpravodaj zdůraznil, tuto údajnou kontrolu provádějí i v nočních hodinách, jako se to stalo například reportérovi z AFP.

Povolení natáčet zatím nikdo nedostal

V každém případě v lokalitách, kde má podle zmíněné internetové výzvy k protestům docházet, prakticky nesmí novináři natáčet.

„V Pekingu k tomu musíme mít povolení, ale žádný z novinářů ho dosud nedostal a zřejmě ani nedostane, v Šanghaji pak je to zcela zakázáno. Jak jeden z imigračních úředníků řekl, můžete jít do centra na kávu či nakupovat, v tomto případě jste vítáni, ale novinářskou činnost vykonávat nemůžete,“ přiblížil Mikoláš.

Dodal, že na postup čínských úřadů si tak v minulých dnech stěžovali i zástupci Evropské unie v Číně.

Peking obvinění odmítá

Čínská oficiální místa obvinění z fyzického napadání či neoprávněného zadržování novinářů odmítá. Čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch' dnes prohlásil, že policisté žádného zahraničního novináře nezbili. Dodal, že v zemi zároveň neexistuje ani žádné napětí v souvislosti s výzvami k protestům po vzoru Tuniska a dalších arabských zemí.

Kampaň podle Mikoláše ovšem stupňují i domácí média, hlavně stranické listy vyzývající občany, aby se žádných pouličních akcí nezúčastňovali. V této souvislosti zároveň píší o tom, že protesty na Blízkém Východě a v Severní Africe celý region jen destabilizují.

„V každém případě se práce zahraničních novinářů v Číně vrací zpět před LOH v roce 2008, kdy panovala podobná omezení. Navíc úřady nyní opět zakázaly vstup cizinců do Tibetu, a to kvůli nadcházejícímu výročí krvavých střetů před třemi lety,“ popsal situaci zpravodaj ČRo.

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme