Peking pustošily prudké lijáky, vyžádaly si už na 40 obětí

Nejprudší přívalové deště za posledních 60 let zasáhly okolí čínského Pekingu. Propadly se střechy několika domů, voda zaplavila hlavní ulice a zatopila řadu podchodů. Zahynulo asi 40 lidí, kteří byli buď zavaleni nebo usmrceni proudem z padajících elektrických sloupů. 80 tisíc lidí uvízlo na letištích a vlakových nádražích. Z pekingského letiště neodletelo přes 500 letadel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky velké vody v Pekingu | Zdroj: Reuters

Podle médií vyhnaly lijáky z domovů přes 30 tisíc lidí, 15 tisíc lidí bylo během večerejší noci evakuováno především z okrajových částí Pekingu. Asi 5 tisíc lidí zůstává mimo své domovy, 40 lidí zahynulo a desítky dalších se pohřešují.

Neprůjezdné jsou stále silnice v některých čtvrtích hlavního města. Na řadě míst nefunguje internet a telefonní spojení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu přinesla více informací asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

V ulicích už odklízí kubíky vody přes deset tisíc záchranářů, policistů a vojáků. Po dvouhodinovém výpadku by také měla začít fungovat linka metra, která jede na letiště.

Podle hydrometeorologického ústavu spadlo v Pekingu a jeho okolí v průměru 170 milimetrů srážek. Někde ještě stále prší a ústav vydal další kalamitní varování, srážky by už ale neměly dosáhnout takové intenzity jako v noci.

Obyvatelé Pekingu na sociálních sítítch kritizují vládu, že o průtržích neifnormovala a neupozornila na ně včas, také čerpadla ani další pomůcky údajně nepřipravila, přestože o přicházející kalamitě věděla.

Kateřina Procházková, Anna Maňourová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme