Pátrání po původu koronaviru se podle vědců zastavilo ve ‚zlomovém okamžiku‘. Peking radí hledat i jinde

Mezinárodní tým vědců, který do Číny vyslala Světová zdravotnická organizace s cílem objasnit původ koronaviru, ve středu uvedl, že jeho pátrání se zastavilo. Pravděpodobnost zodpovězení palčivé otázky se podle něj rychle snižuje, informovala agentura AP.

Peking/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým Světové zdravotnické organizace navštívil také wu-chanská Institut virologie

Světová zdravotnická organizace v letošním prvním pololetí vyslala skupinu odborníků do čínského města Wu-chanu. Jejich mise se však pozastavila | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

V článku zveřejněném v časopise Nature experti Světové zdravotnické organizace napsali, že vyšetřování původu koronaviru se zastavilo ve „zlomovém okamžiku“ a že čínští představitelé odmítají poskytnout některá data s odkazem na ochranu osobních údajů pacientů.

Šéf expertní mise WHO v Číně: Pacient nula mohl být pracovník wuchanské laboratoře zkoumající netopýry

Číst článek

Deník The Washington Post ve středu uvedl, že americké tajné služby nebyly ve své zprávě schopny určit, zda se koronavirus přenesl na člověka ze zvířete, nebo zda unikl z čínské laboratoře. Zpráva, kterou si v květnu objednal prezident Joe Biden, má být podle serveru BBC zveřejněna v následujících dnech.

Světová zdravotnická organizace v letošním prvním pololetí vyslala skupinu odborníků do čínského města Wu-chanu, kde byl koronavirus v prosinci 2019 poprvé zaznamenán. Jejich úkolem bylo zjistit, co mohlo vyvolat pandemii, která si dosud po celém světě vyžádala 4,5 milionu životů.

Třetí dávky jsou výsměch, zní ze Světové zdravotnické organizace. Nabádá Západ, ať vakcíny daruje chudším

Číst článek

Ve své březnové analýze tým uvedl, že virus se patrně přenesl na člověka ze zvířete, a možnost úniku z laboratoře označil za „krajně nepravděpodobnou“. Zpráva byla ovšem pouze předběžná a „okno příležitosti“ pro její dokončení se podle nynějšího prohlášení vědců rychle uzavírá, například s ohledem přirozeně mizející protilátky u lidí, kteří se mohli nakazit koronavirem již před prosincem 2019.

Čína ve středu uvedla, že vědci by se měli soustředit „na jiné možné cesty, které by mohly pomoci vystopovat původ covidu-19“, a že by měli provádět svůj výzkum i v jiných zemích. Podle generálního tajemníka čínského ministerstva zahraničí Fu Cchunga je „škoda“, že se vyšetřování zastavilo, není to ale vinou Pekingu.

Pátrání po původu koronaviru se stalo předmětem sporů mezi Čínou a Spojenými státy, kde řada vědců vyzývá k vyšetřování dvou wu-chanských laboratoří poblíž tržnice s plody moře. Peking to odmítá a tvrdí, že se Washington snaží nalézt „obětního beránka“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme