Peking se mstí za Nobelovu cenu míru pro disidenta

Čína zrušila jednání s norskou ministryní rybolovu kvůli udělení Nobelovy ceny míru vězněnému aktivistovi. Peking už minulý pátek po oznámení Nobelova výboru varoval před zhoršením vzájemných vztahů. Čínská média udělení Nobelovy ceny míru označují za spiknutí Západu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský disident Liou Siao po získal Nobelovu cenu za mír

Čínský disident Liou Siao po získal Nobelovu cenu za mír | Zdroj: ČTK

Liou Siao-po byl podle slov jeho ženy, která ho v neděli konečně mohla krátce ve vězení vzdáleném asi 500 km od Pekingu navštívit, silně dojatý. Samotnou cenu pak prý věnuje obětem masakru na náměstí Ťien-an-men, kde pásy tanků v r.1989 rozdrtily naději na demokratické změny v Číně.

Sama manželka aktivisty odsouzeného za údajné podněcování k rozvracení státní moci volá o pomoc, policie jí totiž drží v domácím vězení a blokuje jí i mobilní telefon. Liou Siao-po je teprve třetím nositelem Nobelovy ceny míru, který ji získal, zatímco byl ve vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Robert Mikoláš mluvil o ohlasech na Nobelovu cenu míru v Číně

Peking už v pátek udělení Nobelovy ceny míru, vlastně historicky vůbec první pro občana ČLR, ostře odmítl. Mezinárodní společenství ho ale vyzývá k propuštění aktivisty.

Reakce Číny je ale stále více než hysterická a vydání dnešních novin to jen potvrzuje. Komunistický režim se nejprve snažil zcela zablokovat všechny informační toky, tedy nejen televize, ale i internet či krátké textové zprávy, nakonec ale po třech dnech zvolil jinou taktiku a opět, jako mnohokrát v minulosti sáhnul po osvědčené taktice, když vytáhnul nacionalistickou kartu.

Komplot Západu, píší v Číně

A tak list China Daily píše o komplotu Západu a zasahování do vnitřních záležitostí země, Pekingem řízený list Tcha Kchung Pchao vydávaný v Hong Kongu pak o Nobelově ceně tvrdí, že se z ní nyní stal jen cár papíru. Nejdále však jde Global Times, podle kterých se Západ bojí Číny a ocenění vyjadřuje jeho strach.

V případě demokracie s více stranami by totiž podle nich byla ČLR by na tom nebyla lépe než bývalý Sovětský svaz či Jugoslávie a zemi by rychle čekal kolaps.

„Úřady nyní určitě budou dále tvrdě zasahovat proti všem stoupencům Liou Siao-poa, ostatním disidentům i jejich právníkům a budou se snažit umlčet všechny hlasy volající po jeho osvobození i demokratizaci společnosti,“ předpověděl další vývoj zpravodaj ČRo v Číně Robert Mikoláš.

Dnes dokonce nebyl vpuštěn do domu, kde žije manželka Liou Siao-poa zástupce EU, aby jí předal pozdravný telegram šéfa Evropské komise, Peking také zrušil schůzku s norskou ministryní rybolovu. Z dlouhodobého hlediska ale čínští aktivisté věří, že se mezinárodní tlak na Čínu přeci jen projeví.

Peking schůzku z norskou ministryní bez vysvětlení zrušil, přestože je norská ministryně už v Číně. Oslo v této souvislosti zopakovalo, že Nobelův výbor je zcela nezávislý na vládě i parlamentu.

Čína, která si už v pátek předvolala norského velvyslance, přitom vyjednává s Oslem dohodu o volném obchodu.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme