Peking zahaluje v posledních dnech ‚šedá clona‘

Čínské úřady tvrdí, že Peking v posledních dnech zahaluje hustá mlha. Podle západních médií a expertů jde ale o smog. Viditelnost v hlavním městě Číny je už tři dny minimální. Dohlédnout nejde v některých místech přes šedou clonu ani na 500 metrů. Čínští meteorologové proto v Pekingu vyhlásili zvláštní stav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína, smog | Foto: Reuters

Situace v čínské metropoli je nadále kritická, proti včerejšímu dni se ale zlepšila. Omezen je stále provoz na pekingském letišti, dnes neodletělo přes 90 vnitrostátních a 10 mezinárodních spojů. Od neděle bylo zrušeno celkem 400 letů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Pekingu mluvila v Odpoledním Radiožurnálu asijská zpravodajka Kateřina Procházková

Pekingské úřady uzavřely některé dálnice a silnice, spojující hlavní město s oblastmi na severu. Čínská média a politici ani dnes nepřiznaly, že kritickou situaci v hlavním městě a okolí způsobil smog a nikoliv pouze hustá mlha.

Přes 4 miliony lidí na sociální síti Weibo kritizují současný neúnosný stav ovzduší. Píší o tom, že se bojí o své zdraví a zdraví svých blízkých, vadí jim ale i problémy s dopravou, která je v hlavním městě i bez smogu velmi špatná. Radí si, jaké masti a ústenky nakupovat a používat.

Peking je jedním z nejvíce znečištěných měst na světě, může za to hlavně rostoucí spotřeba energie, která se získává z uhelných elektráren a stále se zvyšující počet automobilů na ulicích. Teď v zimě je na vině i nekvalitní uhlí, kterým si místní vytápí své domovy.

Čínské úřady stav ovzduší neustále zlehčují. Americká ambasáda nainstalovala v Pekingu vlastní měřící stanici a výsledky měření denně umísťuje na sociální síti Twitter. Přístup na ni je ale v Číně zablokovaný, i když různými přístupy přes proxy servery se dá zablokovaný přístup obejít.

Kateřina Procházková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme