Slovenský expremiér Pellegrini je podle očekávání předsedou Hlasu-SD. Strana by nyní vyhrála volby

Bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini se podle očekávání stal předsedou nové strany Hlas-sociální demokracie. Rozhodl o tom ustavující sněm. Partaj, již založili především odpadlíci Smeru Roberta Fica, je aktuálně nejpopulárnější stranou v zemi.

Bratislava (Aktualizováno: 13:45 28. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda nové strany Hlas-SD - Peter Pellegrini. | Foto: Ludovic Marin | Zdroj: Reuters

„Ve společnosti vládne napjatá atmosféra. Vládní rozhodnutí jsou často charakterizována chaosem, amatérismem, nezkušeností. Proto jednou z priorit strany Hlas-sociální demokracie musí být, že ji bude reprezentovat profesionalita a odbornost,“ řekl Pellegrini novinářům po sněmu, který se kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnil online formou.

Hlas-SD chce podle něj podpořit iniciativu na vypsání referenda o předčasných volbách, kterou dříve ohlásil Ficův Smer. Pellegrini ale chce širší shodu ohledně plebiscitu. Delegáti Hlasu kromě předsedy zvolili i tři místopředsedy a část užšího vedení strany. Další členy vedení chce strana obsadit na svém řádném sněmu příští rok v březnu.

Slovenský novinář Vagovič o akci Očistec: V mafiánské síti byly špičky policie i prokuratury

Číst článek

Jeden z nejoblíbenějších slovenských politiků Pellegrini v roce 2018 vystřídal v čele vlády svého tehdejšího stranického šéfa Roberta Fica, který rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Pellegrini jako volební lídr dovedl Smer v únorových parlamentních volbách k lepšímu výsledku, než straně předpovídaly průzkumy veřejného mínění.

Navzdory tomu sociální demokraté skončili po dlouholetém vládnutí v opozici. Pellegrini pak v květnu nejprve vyzval Fica k rezignaci z čela Smeru, nakonec ale ohlásil svůj odchod ze strany a založení vlastního politického subjektu.

V parlamentu nyní působí jako nezařazený poslanec spolu s desítkou dalších zákonodárců, kteří přestoupili ze Smeru.

Hlas-SD, který slovenské ministerstvo vnitra zaregistrovalo letos v září, se již v říjnovém průzkumu veřejného mínění agentury AKO dostal s preferencemi na úrovni 18,8 procenta do čela žebříčku obliby politických stran. Na druhé místo odsunul nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti premiéra Igora Matoviče, které se ziskem 25 procent vyhrálo poslední parlamentní volby.

Popularita Smeru naopak dlouhodobě klesá a preference strany mají již jen jednociferné hodnoty. Ještě v roce 2012 Ficova strana přesvědčivě vyhrála předčasné volby se ziskem 44,4 procenta hlasů. Po letošních volbách a odchodu Smeru-SD do opozice začala policie stíhat kvůli různým deliktům několik bývalých představitelů různých institucí a úřadů z dob vládnutí Ficovy strany, která byla u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme