Pellegriniho druhé místo bylo nečekané a může mobilizovat voliče, píšou slovenská média

Sobotní první kolo prezidentských voleb na Slovensku, které vyhrál exministr zahraničí Ivan Korčok, otřáslo pozicí jejich dosavadního favorita a předsedy parlamentu Petera Pellegriniho. Zemi čeká v rozhodujícím druhém kole nejtěsnější souboj o křeslo hlavy státu od zavedení přímé volby v roce 1999, píše slovenský tisk.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pellegrini uvedl, že bude mluvit s kandidáty, kteří v prvním kole neuspěli. Dodal, že musí respektovat osobní rozhodnutí každého z nich

Pellegrini uvedl, že bude mluvit s kandidáty, kteří v prvním kole neuspěli. Dodal, že musí respektovat osobní rozhodnutí každého z nich | Zdroj: Reuters

Některé listy hodnotí hlasování jako referendum o vládní koalici či o samotném premiérovi a předsedovi strany Směr Robertu Ficovi, který Pellegriniho, šéfa další vládní strany Hlas, v prezidentské kandidatuře podpořil.

Ve druhém kole se utkají Korčok a Pellegrini. Poražený Harabin spoléhá na inteligenci svých voličů

Číst článek

„První kolo prezidentských voleb otřáslo pozicí Petera Pellegriniho, jako dosud papírového favorita souboje o post hlavy státu. Ivanu Korčokovi zase dává naději, že boj o prezidentský palác není, navzdory průzkumům, předem rozhodnutý,“ uvedl deník Pravda.

V sobotu, kdy souboj o funkci prezidenta svedlo devět kandidátů, Korčok získal 42,51 procenta hlasů, Pellegrini 37,02 procenta. Rozhodující duel přímé volby s dvěma nejúspěšnějšími kandidáty z prvního kola bude 6. dubna.

Podle listu Sme první kolo referenda o Ficovi vyhráli voliči, kteří nechtějí kompletně odevzdat zemi vládě, jež útočí na právní stát, nezávislá média a na občanskou společnost. „Korčokovo vítězství ve druhém kole ovšem není jisté, pokud nezíská další podporu. Nebo když se jeho voliči spokojí s tímto výsledkem,“ napsal deník. Dodal, že ve druhém kole budou o příštím prezidentovi rozhodovat i lidé, kteří by tento úřad bez váhání odevzdali Štefanu Harabinovi a jeho dezinformační úderce.

Exministr spravedlnosti Harabin, který má proruské názory a který je pro vystoupení Slovenska z NATO, dostal v sobotu 11,73 procenta hlasů a skončil na třetím místě.

„Nejdůležitější odkaz prvního kola je velmi jednoduchý: Slovensko není Fico. Ještě stále je mnoho lidí, kteří nechtějí, aby nás tahal k Rusku, aby ovládl média, zastrašil svobodné lidi, znásilnil spravedlnost a amnestoval své kamarády,“ napsal Denník N. Dodal, že rozhodovat se bude za dva týdny a že nečekaná prohra Pellegriniho v prvním kole může mobilizovat jeho voliče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme