Pěna namísto alkoholu. Do ruských obchodů se vrací smrtící přípravek do koupele

Smutně proslulý kosmetický přípravek, jehož pití loni na Sibiři přivodilo smrt více než sedmi desítkám osob, se vrací na pulty ruských obchodů kvůli opomenutí úřadů prodloužit jeho zákaz. Oznámila to ruská média. Přípravek do koupele Bojaryšnik obsahoval metanol, ač podle nálepky mělo jít o líh. Podobné výrobky nepodléhají tak vysokému zdanění jako vodka a v Rusku je často kvůli nízké ceně vyhledávají a konzumují chudší lidé.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové stále častěji volí pití různých náhražek s obsahem lihu | Foto: CC0 Public domain

Zákaz prodeje prostředků s obsahem více než 28 procent alkoholu zavedly úřady loni v prosinci poté, co si konzumace Bojaryšniku vyžádala v Irkutsku a okolí 77 životů, připomněl server Newsru.com. Dodal, že během následujícího čtvrtletí klesl počet otrav náhražkami lihovin v Rusku o čtvrtinu, a počet smrtelných případů dokonce skoro na polovinu.

Zrušili zákaz prodeje Bojaryšniku a podobného svinstva! Při této logice vláda příště povolí lidem přecházet na červenou,“ kritizoval postup úřadů starosta uralského Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman, známý odpůrce drogových a dalších závislostí.

Experti tvrdí, že kvůli hospodářské krizi se chudším Rusům nedostává peněz na to, aby si mohli dovolit koupit lihoviny v obchodech, a tak stále častěji volí pití různých náhražek s obsahem lihu, včetně prostředků na mytí oken, nemrznoucích směsí, či dokonce brzdové kapaliny.

Podle odhadů těmto náhražkám v Rusku pravidelně holduje na 15 milionů lidí a jejich roční spotřeba se prý pohybuje v řádu až několika stovek milionů litrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme