Peníze bez práce a pro všechny. Švýcaři rozhodují o nepodmíněném příjmu

Švýcaři dnes v referendu rozhodují o zavedení základního nepodmíněného příjmu. Každý občan by tak měsíčně dostal v přepočtu asi 61 tisíc korun na důstojný život. Nezáleželo by na tom, kde a jestli vůbec pracuje. Pro některé země je to čirá utopie, s myšlenkou si naopak docela vážně pohrává Kanada nebo Finsko. Očekává se, že referendum ovládnou odpůrci novinky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci zavedení základního nepodmíněného příjmu

Příznivci zavedení základního nepodmíněného příjmu | Foto: flickr.com, CC BY-SA 2.0, Generation Grundeinkommen

„Základní příjem musí být tak vysoký, aby zaručil člověku důstojný život, abyste měli dost na to odmítat zaměstnání, která nechcete, a mít prostor na práci, která vás baví,“ popisuje Daniel Häni.

S nápadem se poprvé setkal před 25 lety a chtěl by ho ve Švýcarsku prosadit. Podnikatel z Basileje je teď hlavní tváří kampaně, která vrcholí dnešním referendem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Peníze bez práce a pro všechny. Švýcaři v referendu rozhodnou o nepodmíněném příjmu. Tématem se zabýval reportér Vojtěch Berger

V případě Švýcarska, coby země s vysokými životními náklady, by taková částka pro důstojný život měla být 2500 švýcarských franků, tedy asi 61 tisíc korun.

„Každý má dnes nějaký příjem, nejen ti kdo jsou zaměstnaní. Děti dostávají peníze od rodičů, partner od partnera a tak dále. Jde o to, aby na určitou částku dosáhl každý. Finance už tu jsou, jde o to udělat revoluci v hlavě - ne v peněžence,“ dodává Häni.

Zní to jednoduše, každý dostane stejný obnos a šanci rozhodovat o svém životě sám. Odpůrci základního nepodmíněného příjmu ale namítají, že by to byla drahá novinka a neobešla by se bez radikálního zvýšení daní. Rozdílné názory jsou slyšet i na potkání v basilejských ulicích.

Švýcaři v referendu rozhodují o základním příjmu. Co řeší a co mu kritici vyčítají?

Číst článek

„Budu hlasovat pro, musíme dát penězům nový význam. Je to myšlenková změna. Do praxe ji pak musí převést parlament. Ale nejdřív lidé musí říct, že to vůbec chtějí,“ říká jedna z obyvatelek.

„Ta myšlenka se mi líbí, ale budu hlasovat proti. V té formě, jak je to teď, to nemůže fungovat. Musí přece existovat rozdíly v příjmech, nemůže mít každý stejně,“ domnívá se jiná žena.

Daniel Häni, zakladatel iniciativy za švýcarský základní příjem | Foto: Vojtěch Berger

Ani podnikatel Daniel Häni neočekává, že Švýcaři základní příjem v referendu schválí.

„Počítal jsem zatím, že ten návrh může v referendu podpořit asi 15 procent lidí. Některé průzkumy teď ukazují víc. Bylo by ale naivní myslet si, že to jen tak projde. Důležité je udržet tu myšlenku naživu - tady i ve světě,“ vysvětluje Häni.

To už se mu povedlo. Obrázky z kampaně, kde Danielovi kolegové rozdávali Švýcarům místo letáčků desetifrankové bankovky nebo z náklaďáku sypali na ulici hromady drobných mincí, obletěly svět. Jestli se někdy ve světě povede základní garantovaný příjem prosadit, Švýcarsko na tom bude mít svůj podíl.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme