Peníze na ebolu v Africe putovaly na úplatky a k podvodníkům. Zmizelo přes pět milionů dolarů

Část peněz určená na boj s epidemií viru ebola v západní Africe byla rozkradena. Přiznala to humanitární organizace Červený kříž. Zmizelo přes pět milionů dolarů, tedy v přepočtu více než 110 milionů korun. Prostředky zpronevěřily pobočky Červeného kříže v Libérii, Sierra Leone a Guineji. Informovala o tom BBC.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ebola, Sierra Leone | Zdroj: Reuters

Peníze Červeného kříže skončily u podvodníků nebo byly použity na úplatky. Auditoři také odhalili předražené dodávky, falešné celní poplatky a platby za takzvané mrtvé duše, tedy fiktivní humanitární pracovníky, informuje BBC.

'Nebudeme bezbranní.' Vědci potvrdili stoprocentně účinnou vakcínu proti ebole

Číst článek

Celkem dostaly pobočky Červeného kříže v Libérii, Sieře Leone a Guineji asi sto milionů dolarů, tedy přes dvě miliardy korun. Z toho se rozkradlo přes pět milionů dolarů, tedy v přepočtu více než 110 milionů korun.

Peníze měly směřovat na potlačení epidemie eboly, která v tomto regionu zuřila v letech 2014 až 2016 a zabila nejméně 10 tisíc lidí.

Mezinárodní Červený kříž nad tím vyjádřil politování a dodal, že už zpřísnil finanční pravidla. Slíbil také, že zaměstnanci mezinárodní humanitární organizace, kteří se na těch krádežích podíleli, se z toho budou zodpovídat.

Někteří uživatelé sociálních sítí obviňují Červený kříž z neschopnosti a ze snahy zakrýt korupci v řadách vlastních zaměstnanců. Jiní poukazují na to, že korupce je v Africe velký problém a že lidé by se měli naučit být za pomoc vděční.

Červený kříž je nejznámější humanitární organizací a odhalení by mohlo poškodit jeho pověst.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme