Peníze pochází z Vatikánu, zachránil jsem papeže. Německý špion Mauss se brání obvinění z krácení daní

Nejznámější německý tajný agent opředený mnoha legendami je před soudem v Bochumi. Státní zastupitelství obvinilo 76letého Wernera Mausse z daňových podvodů. Vyšetřovatelé totiž objevili na jeho kontě u švýcarské banky UBS spoustu nezdaněných peněz, ze kterých měl Mauss do státní kasy odvést v posledních letech kolem 15 milionů eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eura v řeckém Volosu často nepoužívají (ilustrační foto) | Foto: Public domain, Anssi Johansson

Werner Mauss tvrdí, že peníze nejsou jeho, je jen správcem účtu a finančními prostředky může pouze disponovat. Podle něj jsou totiž určené na jeho tajné špionské operace.

Mauss tvrdí, že peníze pochází z Vatikánu, protože údajně zachránil papeže Benedikta XVI. před úkladnou vraždou. Další část peněz, které jsou na tajném účtu, prý pochází také z Izraele, pro který Mauss pracoval.

Podle Vatikánu je to naprostá hloupost. Bývalý ministr obrany Izraele Amir Peretz potvrdil, že Werner Mauss pro ně v minulosti skutečně získával informace. Zda ale peníze pochází z Izraele, zůstává nejasné. Samotný Werner Mauss na otázky odpovídá tím, že jde o tajné informace a víc říct nemůže.

Mauss byl soukromým detektivem, který měl v 60. letech velké úspěchy v pátrání po zločincích. Jeho služby si později najímala také německá kriminálka, a dokonce i německé tajné služby. Měl také prokazatelné kontakty do vysoké politiky.

Od roku 2000 s ním už ale německé úřady nespolupracují. Kolem jeho postavy existuje mnoho mýtů a legend, které Mauss sám přiživuje. O tom, zda je vše, co o sobě říká, pravda, se dá proto pochybovat.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme