Peníze za blokádu. Katarská vláda bude požadovat finanční kompenzace kvůli postupu arabských zemí

Katarská vláda bude usilovat o finanční kompenzace za blokádu ze strany čtyř arabských zemí. Oznámila to agentura AP, podle které stát vytváří výbor pro žádosti k náhradě škod.

Dauhá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katarský ministr zahraničí šejch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání

Katarský ministr zahraničí šejch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání | Zdroj: Reuters

Výbor bude shromažďovat nároky soukromých společností, veřejných institucí i jednotlivců. V komisi budou i ministři spravedlnosti a zahraničí. Katar si navíc najme právnické firmy, které mají odškodnění pomocí domácího i mezinárodního práva prosadit.

Katar odmítl požadavky, hlásí čtveřice arabských zemí. Sankce budou pokračovat

Číst článek

Blokádu Kataru vyhlásily minulý měsíc Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn. Kromě přerušení diplomatických vazeb zastavily země také letecké, pozemní a námořní spojení. Důvodem odříznutí Kataru je obvinění z podpory islámského terorismu. To ale země na jihozápadě Perského zálivu odmítá.

Arabské státy po Kataru požadovaly splnění 13 požadavků, které by blokádu ukončily. Katar měl mimo jiné ukončit vysílání televize Al-Džazíra, vydat všechny lidi stíhané čtveřicí států kvůli obvinění z terorismu, přestat financovat organizace, které jsou na americkém seznamu teroristů.

Dále mělo Dauhá uzavřít tureckou vojenskou základnu v Kataru a ukončit diplomatické kontakty s Íránem. Ten přitom spolu s Tureckem Kataru poskytuje dodávky základního zboží.

Tomáš Fiala, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme