Pensylvánie ani zbytek ‚modré zdi‘ Harrisovou nepodržely. Trump uspěl v apelu na Hispánce

Pensylvánie byla letos v amerických prezidentských volbách s 19 voliteli pro kandidáty nejcennějším nerozhodnutým státem. Společně s Michiganem a Wisconsinem patří k tzv. modré zdi – lidé tu pokaždé od 90. let volili demokratického kandidáta. Trend prolomil až Donald Trump v roce 2016, a nyní znovu. Exit polly stanice NBC News ukazují, že část vysvětlení, proč to tak je, tkví v tom, že Kamala Harrisová ztratila podporu mezi místními Hispánci.

Analýza Harrisburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž čekající na projev Douglase Emhoffa, manžela končící demokratické viceprezidentky a pravděpodobně neúspěšné kandidátky do Bílého domu Kamaly Harrisové

Muž čekající na projev Douglase Emhoffa, manžela končící demokratické viceprezidentky a pravděpodobně neúspěšné kandidátky do Bílého domu Kamaly Harrisové | Foto: Nathan Morris | Zdroj: Profimedia

Ačkoliv výsledek voleb nelze přiřknout jednomu faktoru, už z předběžných dat je evidentní, že Harrisová v klíčové Pensylvánii ztratila mezi hispánskými voliči, a to navzdory výbušné rétorice Trumpa vůči migrantům proudícím do USA přes jižní hranici, mnohdy z Latinské Ameriky.

Končícího prezidenta Joea Bidena v roce 2020 v Pensylvánii volilo 69 procent Latinoameričanů a Hispánců, Harrisovou podle předběžných dat z exit pollů 57 procent.

„Jsem pyšný, že máme podporu od Latinoameričanů jako nikdy dřív,“ řekl Trump na jednom ze svých posledních pensylvánských shromáždění v Allentownu, malém městě nedaleko Filadelfie, kde pořádala setkání s voliči i demokratka.

Demokraté podle publicistického webu Semafor doufali, že se jim po konci koronavirové pandemie podaří opět skrze blízký kontakt s voliči získat zpět hybnou sílu, které se v místě těšili. Z většiny ale neuspěli – jen v několika pensylvánských okresech se Harrisové v průzkumech dařilo lépe než Bidenovi před čtyřmi lety. Nejcitelnější byl rozdíl ve velkých městech a na demograficky pestrých předměstích.

Světoví lídři reagují na výsledky amerických voleb. Putin je připraven k dialogu se Spojenými státy

Číst článek

Některá renomovaná média v posledních měsících poukazovala na to, že Trumpova kampaň v ulicích měst klíčových států je slabá. Minulý týden rovněž musela hlavní poradkyně Trumpova štábu Danielle Alvarezová mírnit dopady incidentu z newyorské Madison Square Garden.

Komik Tony Hinchcliffe tam na Trumpově shromáždění prohlásil, že Hispánci „rádi dělají děti“ a Portoriko označil za „plovoucí ostrov odpadků“, což vyvolalo ostrou kritiku některých zástupců hispánské komunity. Harrisové štáb se sdělení obratem chytil a vymezil se vůči němu. Demokrata oznámila, že by se jako prezidentka zasadila o posílení portorické ekonomiky.

Hispánci v Readingu

Z předběžných povolebních dat však vyplývá, že Trump je tím, kdo u Hispánců relativně uspěl, ačkoliv stále získal menšinu jejich hlasů. Jeho političtí stratégové slibovali, že díky hispánským hlasům si polepší ve Filadelfii i dalších městech na východě Pensylvánie – v Readingu, Lancasteru, Allentownu a dalších. „Zdá se, že lepší argumenty měl Trump,“ komentuje vývoj nezávislý web UnHerd.

„Popravdě největší téma pro Hispánce je ekonomika, ne otázka potratů. To je to, o čem lidé mluví – máme u nás v kostele řidiče kamionů, kteří vydělávali tisíc dolarů denně, teď mají sotva dva tisíce týdně kvůli cenám paliva a slabším nákladům,“ říká v rozsáhlé reportáži pro server Politico místní pastor Tony Perez, který sám káže proti potratům.

Američtí kandidáti jsou jako celebrity, i proto jsou volby tak drahé, říká expertka na financování voleb

Číst článek

Hispánců v Pensylvánii žije přes 1,1 milionu, z toho asi 579 tisíc mohlo letos volit. Místní populace raketově narostla za posledních deset let.

Perez sám se do Readingu přestěhoval z New Yorku, když se doslechl o rychle rostoucím počtu přistěhovalců. Začal obcházet domy a budovat komunitu svých následovníků pro první místní španělskojazyčný a konzervativní kostel.

Evangelíci, stejně jako republikáni, mají podle Pereze v Readingu energii, díky které působí jako „noví sousedé“, budují povědomí o komunitě a vizi pospolitého života.

Reading je latinskoamerický z 69 procent. Starostou se tu loni stal Eddie Morán, původně Portoričan a demokrat. „Budu k vám upřímný, občas jsem se cítil, jako by mě moje vlastní strana na lokální úrovni docela nepřijala,“ řekl pro tutéž reportáž.

Morán uvedl, že v rámci svojí kampaně musel „zaťukat na více dveří než kdokoliv jiný“, což se jemu vyplatilo. Symbolickou ukázkou nárůstu republikánské podpory v Readingu je, že stará kancelář Moránova (demokratického) volebního štábu má v oknech nové cedule: „Trump 2024“. Prostory si pronajal štáb Donalda Trumpa.

„To bylo geniální, prostě geniální,“ smál se Morán a třásl hlavou. „Myslím si o tom samozřejmě svoje, ale z politického hlediska smekám před nimi, víte?“ dodal starosta.

Vojtěch Dvořáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme