Kdo vyhraje v Pensylvánii, vyhraje Bílý dům. Kampaň v okrese Erie vrcholí, ladí se i hlasování poštou

Donald Trump a Joe Biden mají za sebou poslední televizní debatu – a zbytek souboje o Bílý dům už se odehraje na dálku u voleb a v závěrečné fázi kampaně. Republikán Trump i demokrat Biden během října zamířili do města Erie v Pensylvánii. Není to náhoda, právě tamní okres je významný pro výsledek prezidentských voleb v celé Americe.

Od stálého zpravodaje Erie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdo vyhraje v tomto okrese, ten vyhraje v Pensylvánii. A kdo získá Pensylvánii, ten získá i Bílý dům, cituje Jason Brandel v kanceláři demokratů zdejší mantru. Šedé průmyslové město Erie s mnoha zchátralými továrními budovami a jeho okolí jsou epicentrem souboje Trumpa s Bidenem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Jana Kaliby o blížícím se volebním klání prezidentských kandidátů v Pensylvánii

Šéf zdejších demokratů Jim Wartz říká, že cítí zvýšenou pozornost a trochu víc tlaku. Kdyby snad někdo potřeboval zvýšit motivaci, tak prý vidí, že jejich okres teď sleduje celý svět.

Současný americký prezident Donald Trump v roce 2016 vyhrál Pensylvánii o pouhých 44 tisíc hlasů. Z toho skoro polovinu odlákal demokratům oproti předešlým volbám právě tady v Erie a okolí. I to je důvod, proč zdejší demokrati vyrazili za voliči do ulic už v době, kdy jinak Bidenova kampaň kvůli pandemii oslovovala lidi jen virtuálně.

„Už v červnu jsme začali chodit rozdávat letáky a zahradní transparenty. Lidi to po nás aktivně žádali a pak se k nám v ulici vždycky sami sbíhali. Teď máme armádu dobrovolníků a do poslední chvíle se snažíme oslovit co nejvíc demokratů, nezávislých i umírněných republikánů,“ říká Wartz pro Radiožurnál.

„Nechtěli jsme dát republikánské kampani výhodu v terénu. Ale myslím, že se to trochu přehání. Oni o tom hodně mluví, že jsou mezi lidmi, ale mám zprávy, že realita je horší. Minule sem do Erie kandidátka demokratů nepřijela a byl problém sehnat tady její transparenty. Letos jsme se dali pozor, aby se tohle nestalo,“ dodává.

3:08

Trump se setkal s voliči v klíčové části Pensylvánie. Místní demokraté to označili za covidový večírek

Číst článek

Korespondenční hlasování

Šéf zdejších republikánů Verel Salmon bydlí na předměstí Erie v domku obsypaném trumpovskou symbolikou a je naopak přesvědčený, že prezident tento okres i celou Pensylvánii znovu vyhraje.

„Pozoruju velké nadšení a vzrušení, řekl bych, že tak pětkrát větší než minule. Měli jsme tu Trumpův vlak a do průvodu se přidalo pět set aut. Měli jsme tady akci na jezeře, stovky lodí v naší krásné zátoce vyjadřovaly Trumpovi podporu. Chodí k nám do kanceláře spousta demokratů, vyprávějí osobní a rodinné příběhy, jak nemůžou uvěřit krajně levicovým tendencím. Chtějí naše propagační cedule a budou volit Trumpa. Provedli jsme statisíce telefonátů, s respektem k pandemickým pravidlům ťukáme na dveře a rozdáváme letáky. Spontánní zápal našich členů je úžasný,“ popisuje Salmon.

Letos kvůli pandemii smí v Pensylvánii každý registrovaný volič hlasovat poštou. Prezident Donald Trump to navzdory faktům opakovaně označuje za podhoubí pro rozsáhlé volební podvody. Ovšem realita mezi republikány v terénu je jiná. Své voliče před hlasováním poštou nevarují, naopak jim říkají, že je to bezpečné a pomáhají tuto – pro mnohé novinku – zvládnout.

3:54

Úspěšný byznysmen i člověk, který nesplnil sliby. Jedním z klíčových států ve volbách v USA bude Ohio

Číst článek

„Ne, nezrazujeme lidi od hlasování poštou. Pomáháme jim, pokud mají nějaké dotazy. Máme i službu, kterou doručujeme žádosti lidí o korespondenční formu hlasování na úřad. Máme výbornou volební komisi, zdvojnásobili počet lidí, koupili nový přístroj, který s obálkami pomáhá. Primárky nám ukázaly některé slabiny a problémy a teď jsme připravení. Nevím, jak zbytek země, ale v našem okrese korespondenčnímu hlasování důvěřujeme,“ vysvětluje Salmon.

Korespondenční hlasy musejí voliči v Pensylvánii umístit do dvojité obálky a soud rozhodl, že na rozdíl od primárek komise nemají uznávat platnost těch, které přijdou jen v jedné obálce. Někteří experti varovali, že toto pravidlo může ve státě, kde byl minule výsledek těsný, vyřadit ze hry desítky tisíc hlasů a obavy z toho mají i demokrati v Erie.

„Osvěta o takzvaných nahých hlasovacích lístcích nám dává hodně práce. Musíte svůj hlas dát do bezpečnostní obálky, pak do té poštovní a připojit přísežné prohlášení. Po tom rozhodnutí soudu teď bude muset být sčítání mnohem pečlivější a bude zajímavé sledovat, až ve volební den ty hlasy z obálek vytáhnou,“ naznačuje šéf tamních demokratů Wartz.

Dřív než 3. listopadu to tady v Pensylvánii volební komise udělat nesmějí a započítat musejí i včas odevzdané hlasy došlé poštou ještě tři dny po volbách. To může zdržet i celkové výsledky souboje o Bílý dům.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme