Penta vyvrací podíl na slovenské korupční kauze Gorila

Česko-slovenská finanční skupina Penta odmítá, že by korumpovala politiky a státní úředníky při privatizaci státního majetku na Slovensku. Toto podezření proti Pentě vyvolal dokument Gorila, který se loni před Vánocemi objevil volně dostupný na internetu. Penta vyvrací všechna obvinění v analýze, kterou má Český rozhlas k dispozici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad a parlament v Bratislavě

Hrad a parlament v Bratislavě | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Denis Barthel

Skupina Penta tvrdí, že z 12 transakcí, o kterých se zmiňuje dokument Gorila, ji opravdu zajímalo jen šest. Korupční chování vyvrací dvěma způsoby.

V některých případech dokazuje, že privatizace nakonec dopadla jinak, než si podle Gorily Penta měla přát. Jindy Penta pouze svým čestným slovem garantuje, že na privatizaci neměla zájem, a že se tudíž nikoho nesnažila ovlivňovat nebo rovnou podplatit.

Svoji účast na korupční aféře odmítla také odvolaná Šéfka slovenského fondu národního majetku Anna Bubeníková, která se podle svých slov s představiteli Penty setkávala jen úředně a nikdy ne tajně.

V situaci tvrzení proti tvrzení se čeká na výsledky policejního vyšetřování.

Dokument Gorila je údajným přepisem odposlechů tajné služby pořízených v bratislavském bytě, kde se v letech 2005 a 2006 setkával spolumajitel Penty Jaroslav Haščák s významnými slovenskými politiky i státními úředníky.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme