Pentagon chce mít přehled o účtech Američanů

Pentagon chce umožnit americké vládě sledovat všechny finanční transakce obyvatel Spojených států. Projekt, který by měl odhalit podezřelé peněžní operace, vyděsil ochránce lidských práv. Americké ministerstvo obrany brání tím, že jde o novou formu honu na teroristy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon před útokem

Projekt, který připravuje Pentagon, má pomoci monitorovat pohyby na osobních účtech a transakce Američanů na platebních kartách. Každá zakoupená jednosměrná letenka, velký výběr hotovosti a nákup citlivého zboží by tak mohl z obyčejného občana učinit podezřelou osobu.

Ochránci lidských práv varují, že je to jen další krok ke špehování spoluobčanů. Experti Pentagonu ale v projektu vidí šanci prověřit obrovské množství informací a vystihnout plány teroristů, například pronájmy aut nebo nákupy zbraní.

Pentagon se musí bránit, že nechce špehovat spořádané občany, jen den poté, co FBI přiznala únik rozsáhlých seznamů lidí, o které se po 11. září zajímala, a pár hodin poté, co Kongres schválil zákon o novém ministerstvu pro vnitřní bezpečnost. Zákon mimo jiné dovoluje poskytovat internetovým providerům informace o zákaznících.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme