Pentagon chce propustit některé vězně z Guantanáma

Spojené státy připravují propuštění některých vězňů držených na americké vojenské základně Guantanámo na Kubě. Pentagon oznámil, že USA už od nich získaly všechny informace, které mohli poskytnout, a chtějí vězně vydat do domovských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon před útokem

Na Guantanámo drží Američané téměř 600 vězňů ze 43 zemí a propuštění se má týkat jen malé skupinky, která už nemá co Američanům říci a vyšetřovatelé je nepovažují tyto osoby za nebezpečné. Ministr obrany Donald Rumsfeld ani další představitelé Pentagonu neřekli, kolik lidí by ělo být vlatsně z tábora propuštěno, kam by měli být vydáni, ani kdy k tomu dojde. Zájem o propuštění některých občanů projevil Pákistán.

List New York Times připomněl, že ještě na začátku tohoto roku označoval Rumsfeld vězně za nejhorší z nejhorších. Odborníci ve Spojených státech opakovaně prověřují, zda vytipovaní vězni nemohou být předmětem soudního stíhání a zda o jejich vydání neusilují někteří spojenci.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme