Pentagon hlásí nález možné mobilní laboratoře v Iráku

Pentagon oznámil, že našel v severním Iráku pravděpodobnou mobilní laboratoř na výrobu biologických zbraní. Konkrétně se jedná o nákladní přívěs s tahačem, který podle amerických a britských expertů nemohl mít jinou funkci, než výrobu těchto zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Nejde o první nález tahače s přívěsem, který by mohl být mobilní laboratoří používanou na výrobu zakázaných zbraní. Poprvé se ale stalo, že o této skutečnosti informoval samotný Pentagon. Doposud se podobné zprávy objevovaly pouze v médiích a později byly dementovány.

Na otázku, zda jde o jednoznačný důkaz, že Irák vyráběl zbraně hromadného ničení, však náměstek ministra obrany Stephen Cambone odpovědět nedokázal. Uvedl, že tahač s přívěsem, který byl zajištěn v severním Iráku 19. dubna, experti zatím podrobili předběžným testům a expertízy budou ještě pokračovat.

Pokud by se prokázalo, že jde skutečně o mobilní laboratoř na výrobu nekonvenčních zbraní, šlo by o první důkaz proti Saddámovu režimu od 20. března, kdy vojenská operace proti Iráku začala.

Marika Táborská, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme