Pentagon hledá cesty k řešení situace ve Fallúdži

Po noci, kdy Američané útočili na vybrané objekty ve Fallúdži s cílem zasáhnou pozice povstalců a sklady zbraní, teď americké helikoptéry krouží nad sunnitským městem. Z centra se ozývá střelba a k obzoru stoupá černý dým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Dobře informované zdroje z Pentagonu ale tvrdí, že americké ministerstvo obrany nepočítá s tím, že situaci lze vyřešit vojensky, i když příslušníci námořní pěchoty na místě jsou z toho frustrovaní. Iráčtí povstalci nesložili zbraně, příměří nedodržují a nechtějí se vzdát.

Američané přiznávají, že ani jedno z možných řešení není dobré. Tvrdý zásah příslušníků námořní pěchoty proti povstalcům by znamenal selhání eskalaci nenávisti vůči Američanům, stažení spojenců by bylo obrovským povzbuzením pro ty, kteří se postavili okupantům.

Pentagon ale respektuje názor svých velitelů z Iráku, kteří říkají, že není v jejich silách situaci ve Fallúdži vyřešit a je nezbytné hledat jiné cesty k uklidnění. Zdrcující útok na centra odporu ve Fallúdži se nedá očekávat v následujících hodinách ani dnech, Američané chtějí věnovat více času vyjednávání a doufají, že nejdou cestu k pragmatickým kmenovým vůdcům.

Američané město obléhají od 5. dubna a chtějí, aby Iráčané vydali viníky masakru, při němž Fallúdžané 31. března zabili čtyři americké civilisty.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme