Pentagon: Jaderný arzenál KLDR dokáže zničit jedině pozemní invaze

Představitelé amerického ministerstva obrany jsou přesvědčeni o tom, že jedinou možnost, jak komplexně lokalizovat a zničit severokorejský jaderný program, představuje pozemní invaze. Tento postoj v neděli tlumočil v dopisu senátoru Tedu Lieuovi kontradmirál Michael Dumont. Zároveň ale zdůraznil, že jeho úřad podporuje především hospodářské a diplomatické řešení, nikoli vojenský zásah, který by mohl mít nedozírné následky.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KLDR by při napadení mohla použít i zakázané biologické zbraně (ilustrační foto)

KLDR by při napadení mohla použít i zakázané biologické zbraně (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

V odpovědi na senátorův dotaz ohledně potenciálního konfliktu Dumont v zastoupení ministerstva obrany uvedl, že Spojené státy vyhodnocují, zda je KLDR s to zasáhnout svými střelami hustě osídlené oblasti Jižní Koreje. Spojené státy by v případě útoku riskovaly možnost jaderného protiútoku Severní Koreje, je ale i možné, že Pchjongjang by mohl použít biologické zbraně navzdory mezinárodní úmluvě, která je zakazuje.

KLDR chce vojenskou rovnováhu s USA a půjde za ní bez ohledu na blokádu a sankce, řekl Kim

Číst článek

Ve společné reakci na vyjádření Pentagonu jeden republikánský a patnáct demokratických zákonodárců – všichni vojenští veteráni – označilo materiál za silně znepokojivý a varovalo, že důsledkem takového kroku by byly statisíce, nebo i miliony mrtvých v prvních dnech bojů.

„Chceme, aby veřejnost plně pochopila, jaké důsledky by případná válka přinesla, a uvědomila si závazek, který bychom jako národ učinili, kdybychom měli zahájit vojenskou akci,“ uvádí se v prohlášení. Trumpova administrativa podle nich nedokázala formulovat žádné plány, které by zabránily rozšíření vojenského konfliktu za hranice Korejského poloostrova, ani plány, jak po skončení konfliktu postupovat.

Dopis byl zveřejněn v době, kdy americký prezident Donald Trump odjel na dvanáctidenní cestu po Asii. Hlavním cílem jeho mise je přesvědčit Čínu i americké spojence, aby zvýšili tlak na severokorejský režim. Prezident už dříve řekl, že pokud bude nucen bránit USA nebo jejich spojence, nebude mít jinou možnost než Severní Koreu zcela zničit. Tak provokativní prohlášení by prezident dělat neměl, uvedli senátoři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme