Pentagon je připraven poslat těžkou vojenskou techniku na ochranu Pobaltí

Spojené státy jsou připraveny rozmístit v Pobaltí a ve východní Evropě těžké zbraně. Podle deníku New York Times chce americká armáda ve spojeneckých zemích uskladnit tanky a další bojová vozidla až pro pět tisíc vojáků. První takovéto rozmístění amerických těžkých zbraní na území bývalých sovětských satelitů má podle Pentagonu především odstrašit Rusko od případného útoku na severovýchodní křídlo NATO.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký vojenský konvoj v ČR, Vyškov kasárna

Americký vojenský konvoj v ČR, Vyškov kasárna | Foto: Filip Jandourek

Jednotek je podle New York Times relativně málo ve srovnání s tím, jakou sílu by do oblasti mohlo rychle přesunout Rusko.

Měl by to být jasný vzkaz jak do Ruska, tak spojencům hlavně v Pobaltí, že aliance v čele se Spojenými státy bere jejich ochranu vážně.

Obavy z možné ruské intervence zesílily po ruské anexi Krymu a následné krizi na východě Ukrajiny. Pobaltské státy se obávají opakování ukrajinského scénáře i na svém území, kde žijí početné ruskojazyčné menšiny.

Návrh Pentagonu ještě musí schválit prezident Barack Obama a ministr obrany Ashton Carter. Do konce měsíce by ho měli posuzovat členské země aliance v Bruselu.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme