Pentagon mění plány útoku na Irák

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld se snaží připravit rychlejší akci proti Iráku. Vojenské velení dostalo rozkaz přepracovat dosavadní bojové plány s cílem rychlého rozmístění jednotek a nasazení menšího počtu vojáků. Jak z Washingtonu hlásí zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, Pentagon má za úkol přednostně nasadit přesně naváděné zbraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stíhačka F-18 Hornet | Foto: ČTK/EPA
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: USA mění plány útoku

Ministr obrany nařídil regionálním velitelům přepracovat všechny válečné plány s cílem lépe využít nejvyspělejší americké techniky, zpravodajských služeb a momentu překvapení výpadem menšího počtu jednotek. Podle listu New York Times musejí být jednotky připravené zasáhnout v Iráku krátce poté, co o tom prezident George Bush rozhodne.

Americká armáda už rozmístila část svých jednotek a zbraní v Perském zálivu a podle analytiků půjde o zcela jiný typ operace než na začátku 90. let. Zbraně a těžkou techniku přepravují do oblasti obří lodě.

O tom, že Spojené státy neuvažují o kompromisech, svědčí odmítnutí druhého iráckého dopisu, ve kterém Bagdád otevírá dveře zbrojním inspektorům, ovšem bez změny podmínek pro jejich vstup do prezidentských paláců.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme