Pentagon obvinil Rusko z porušení odzbrojovací smlouvy o omezení raket středního doletu

Rusko porušilo smlouvy o omezení raket středního doletu, podepsané před třiceti lety, poprvé veřejně obvinil Pentagon Moskvu. Zástupce předsedy sboru náčelníků štábů Paul Selva při slyšení ve Sněmovně reprezentantů řekl, že chování Moskvy porušuje „ducha a cíle" smlouvy. Rusko americké tvrzení odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon-sídlo vojenských "jestřábů" USA, jak se tehdy říkalo

Pentagon-sídlo vojenských "jestřábů" USA, jak se tehdy říkalo | Foto: public domain

Obvinění, které se dosud s odkazem na anonymní zdroje objevovalo jen v médiích, vychází z informací o rozmístění nových ruských raket s plochou dráhou letu. Nová zbraň se několik let vyvíjela a testovala, v polovině února ji ale už ruská armáda zařadila do výzbroje.

Rusko navzdory varováním tajně rozmístilo zakázané střely, tvrdí americký list

Číst článek

„Systém ohrožuje většinu našich vojenských zařízení v Evropě," řekl v Kongresu generál Selva. „Jsme přesvědčeni, že Rusové tento krok udělali záměrně, aby ohrozili alianci v oblastech jejího působení," zdůraznil.

Jak Pentagon na ruské chování odpoví, Selva neřekl. Neměl pro poslance ani žádnou informaci o příčinách ruského kroku. Řekl jen, že neexistují náznaky toho, že by se Moskva k dodržování smlouvy chtěla vrátit.

Spojené státy podle zdrojů Pentagonu varovaly Rusko před rozmístěním raket SSC-8 už během jejich vývoje, poprvé v roce 2014 a znovu o rok později. Moskva ale pokaždé americké výtky odmítla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme