Pentagon plánuje redukci a redislokaci desítek vojenských základen

Americké ministerstvo obrany doporučilo uzavřít nebo přemístit 30 vojenských základen a desítky dalších menších vojenských zařízení. Jednotlivé americké státy se obávají, že Pentagon tyto základny zruší bez souhlasu guvernérů států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojenská základna | Foto: Armáda ČR

Podle ministra obrany Donalda Rusmfelda má uzavření základen ušetřit za dvacet let až 50 miliard dolarů. Jen v prvním kole uzavírání základen hodlá Pentagon ušetřit asi 5 miliard dolarů ročně.

Pokud plán schválí prezident a Kongres, dotkne se uzavírání především ekonomiky jednotlivých amerických států, jakými jsou Illinois, Severní Dakota, Arizona nebo Delaware.

Celá města a oblasti ve Spojených státech žijí z přítomnosti vojáků a často jsou vojenské základny největším zaměstnavatelem také pro civilisty. Plán postihuje především letecké základny v souvislosti se záměrem omezit počet stíhačet F-16 a dalších starších strojů.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme