Pentagon plánuje výcvik členů irácké opozice

Americké ministerstvo obrany má v plánu vycvičit asi 1000 iráckých oponentů Saddáma Husajna. Měli by sloužit hlavně jako poradci, tlumočníci a průvodci amerických vojáků v případě vojenského útoku na Irák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Iráku

Novou direktivu, která by umožnila výcvik Husajnových oponentů, by měl prezident George Bush podepsat už tento týden. Představitelé americké vlády ale zdůrazňují, že prezident se zatím nerozhodl. Pentagon už nicméně začal připravovat seznam asi tisícovky dobrovolníků, které Američanům nabídly irácké opoziční kruhy. Není vyloučeno, že skupina absolvuje kompletní výcvik a dostane nejmodernější zbraně.

Pokud by jejich výcvik prezident Bush odsouhlasil, znamenalo by to výrazný obrat v dosavadní americké politice. Bílý dům totiž víc jak čtyři roky zakazoval poskytnout irácké opozici jakékoli zbraně a další prostředky, které by mohly být použity k zabíjení.

Proti případnému vojenskému úderu na Bagdád se dnes opět vyslovil ruský prezident Vladimír Putin. Situaci kolem Iráku je třeba rychle vyřešit na základě existujících rezolucí Rady bezpečnosti OSN a v souladu s principy a zásadami mezinárodního práva, uvedl ruský prezident při setkání s nově nastupujícími zahraničními diplomaty v Moskvě.

Za přítomnosti nového iráckého velvyslance Vladimír Putin v Kremlu konstatoval, že vztahy obou zemí mají dávnou historii. Současnou situaci je podle něj možné řešit diplomatickými a politickými metodami, což prý umožňuje rozhodnutí o obnovení práce zbrojních inspektorů. Jejich praktické kroky mohou dát odpověď na znepokojení mezinárodního společenství, míní ruský prezident.

Petr Voldán, Marika Táborská, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme