Pentagon posílá do Iráku dalších 1500 vojáků

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld se rozhodl vyslat do Iráku 1500 dalších vojáků, kteří posílí tamní kontingent v době dvou plánovaných iráckých hlasování. Oznámil to v noci na dnešek Pentagon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v akci | Foto: USMC

Dva prapory výsadkových sil o síle 1500 mužů se na čtyři měsíce připojí k současným 138.000 vojáků, kteří působí v Iráku dlouhodobě. Jejich úkolem bude pomáhat při zajišťování bezpečnosti při říjnovém referendu o ústavě a prosincových parlamentních volbách.

Americké velení se totiž obává, že před těmito dvěma událostmi povstalci vystupňují násilí. Naznačil to i šéf Pentagonu Donald Rumsfeld. "Dokončení ústavy bohužel násilí v Iráku nezastaví, ani nevyřeší všechny problémy, kterým tato země čelí," uvedl Rumsfeld.

Posílení jednotek přichází v době, kdy americká veřejnost považuje vojenskou misi v Iráku stále více za zbytečnou. Odpor proti irácké válce zosobňuje nyní Cindy Sheehanová, jejíž syn byl loni zabit v této arabské zemi. S dalšími odpůrci války se utábořila u ranče prezidenta George Bushe poblíž texaského Crawfordu.

Bush ve středu v projevu ke členům Národní gardy státu Idaho opět odmítl možnost okamžitého stažení amerických jednotek z Iráku. Zdůraznil, že dokud bude prezidentem, budou Spojené státy bojovat v Iráku i jinde s terorismem a zvítězí.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme