Pentagon posílá těžké tanky a posily do pobaltských republik

Američané pomáhají pobaltským republikám s obranou. Do regionu poslali víc než 120 těžkých vojenských vozidel včetně tanků M1 Abrams. Pentagon současně oznámil, že do bývalých postsovětských zemí pošle tři tisíce vojáků na cvičení. Asi 600 dalších už jich je v Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané poslali do Pobaltí víc než 120 těžkých vojenských vozidel, včetně tanků M1 Abrams | Zdroj: Reuters

Pobaltské republiky se obávají, že by Rusko mohlo zopakovat krymský scénář, tedy že by za pomoci ruské menšiny mohli Rusové zabrat část území.

Ruská menšina je v Pobaltí početná hlavně v Estonsku a Lotyšsku – k ruštině se tam hlásí asi třetina obyvatel.

Přítomnost Američanů a vzdušné hlídky spojenců z NATO by měly posílit naděje pobaltských republik, že Západ případnou ruskou agresi nedopustí.

NATO nemůže podle dohod s Ruskem z 90. let zřizovat v regionu nové stálé základny, jak by chtěli hlavně Poláci, ale posílat vojáky do Polska a Pobaltí na cvičení či školení už může. Vojáci se střídají a jsou tak pořád přítomní poblíž Ruska a Ukrajiny.

I když by při současných počtech vojáci při případném útoku nedokázali vzdorovat ruské přesile, přítomnost Američanů je víc než jen symbolické gesto.

Německá kancléřka podporuje myšlenku společné evropské armády

Číst článek

Případný útok pak pro Rusy znamenal otevřený konflikt, a to nejenom s pobaltskými republikami či Polskem, ale také se Spojenými státy, případně celou Severoatlantickou aliancí.

Američané ostatně prohlašují, že posílení obrany tří postsovětských republik má Rusko varovat. Americký generál John O‘ Connor v Rize řekl, že vojáci USA zůstanou v Pobaltí a v Polsku tak dlouho, jak bude třeba.

Ani Rusové však nejsou nečinní. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že u Stavropolu na jihu Ruska začalo velké cvičení dělostřelectva a raketového vojska. Načasování sice může být náhodné a nemusí souviset bezprostředně s posilováním v Pobaltí, příčina je však zřejmě stejná – dění na Ukrajině.

Americký tank v Rize | Foto: Reuters

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme