Pentagon potvrdil omezené nasazení speciálních jednotek

Pentagon potvrdil velmi omezené nasazení speciálních jednotek v Afghánistánu. Podle pozorovatelů je hlavním úkolem jednotek navázat kontakt s frakcemi uvnitř Afghánistánu, které jsou v opozici vůči vládnoucímu hnutí Taliban. Americké útoky na afghánské teroristické cíle pokračují už třináctým dnem. Prezident Spojených států George Bush odmítl jakoukoli přestávku v bombardování. Vedení Talibanu vypracovalo návrh na mírové řešení současného konfliktu. Velvyslanec afghánského vládního hnutí v Pákistánu Abdas Salám Zaíf po návratu do země oznámil, že předloží Pákistánu "plán příměří", ovšem o vydání Usámy bin Ládina se zatím nehovořilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průzkum | Foto: US Army

Pentagon dnes potvrdil, že vyslal do Afghanistánu malý počet oddílů elitních komand. Ministertsvo obrany ale o misi speciálních jednotek odmítá sdělit jakékoliv podrobnosti. Nejmenovaný zdroj z Pentagonu pouze uvedl, že mise je v samotném počátku. Televizní stanice CNN spekuluje, že úkolem speciálních sil je v tomto okamžiku spíše diplomacie než ozbrojená operace. Dnešní list The Washington Post uvádí, že speciální jednotky jsou v jižním Afghánistánu, kde mají za úkol rozšířit operaci americké ústřední tajné služby CIA, jejíž cílem je podpořit vůdce etnické skupiny Paštunů, aby se formálně odtrhli od Talibanu. Hrtska příslušníků speciálních sil jedná podle amerických médií s vedením protitalibanské Severní aliance.

Vojenská letadla časně ráno přeletěla nad afghánskou metropolí Kábulem a shodila čtyři pumy. Letouny zaútočily i na jihoafghánské město Kandahár a Dželálábád na východě země. Stalo se tak přesto, že dnešek je pro Muslimy posvátný den, kdy věřící navštěvují mešity. Minulý pátek Spojené státy nálety přerušily. Taliban tvrdí, že při amerických útocích na Afghánistán bylo zabito nebo je po nich pohřešováno 600 až 900 osob.

Americký ministr zahraničí Donald Rumsfeld už dříve potvrdil, že letadla nemohou být jediným prostředkem akce proti teroristům v Afghánistánu "Víte, že jsou silná a oni vědí, že můžou provádět určité akce v rámci dostatečné přesnosti. Ale my také víme, že jiné věci dělat nemohou. Nemohou se plazit po zemi a bojovat s lidmi. Co tedy můžeme udělat je, že našim silám vytvoříme ze vzduchu takové prostředí, aby mohly fungovat v poměrném bezpečí.

Velitelé Severní aliance hlásí, že také na severu země, která je pod kontrolou opozičních jednotek, se pohybuje osmičlenná americká delegace. Jde zřejmě o zpravodajský nebo průzkumný tým. V Pákistánu zatím žádné informace o případné pozemní operaci Spojených států nemají. Ani dobře informované pákistánské zdroje pozemní operace stále nepotvrzují. Zástupce místní společnosti The News k pozemním operacím Radiožurnálu řekl, že Usámu bin Ládina a jeho arabské bojovníky bude Taliban chránit. "Přišel do afghánistánu před několika lety a není možné bojovat jen proti němu."

V Pákistánu se opakovaně pořádají protiamerické demonstrace, kritika amerických útoků na cíle v Afghánistánu zaznívá také v Tádžikistánu. Do ulic dnes v Péšaváru podle pozorovatelů vyšlo nejméně 20 tisíc lidí, tedy několikrát tolik jako minulý pátek. Atmosféra byla velmi vzrušená. Slogany se neustále opakují: Zkáza Spojeným státům - vítězství pro Taliban. Důvodem stále většího pobouření Pákistánců je rostoucí počet civilních obětí bombardování. Panují obavy, že bude-li bombardování pokračovat, mohou se radikalizovat i umírněné intelektuální kruhy v Pákistánu.

Zhruba 3500 afghánských uprchlíků dnes v panice překročilo pákistánskou hranici na hraničním přechodě Čaman nedaleko západopákistánského města Kvéta. V předchozí dny jich přitom Pákistán registroval jeden až dva tisíce denně. Většina z nich trpí hlady a v táborech vázne nezbytné očkování a zdravotní péče. Pákistánské úřady odhadují, že na 200 tisíc Afghánců už uprchlo do Pákistánu nelegálně.

Pavla Jazairiová, Olga Krupauerová, Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme