Pentagon přiznal chybu. Útok z dronu v Kábulu zabil deset nevinných včetně sedmi dětí

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Za útok se v pátek omluvil americký ministr obrany Lloyd Austin.

Washington (Aktualizováno: 22:12 17. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpilotní letoun (ilustrační foto)

Bezpilotní letoun (ilustrační foto) | Zdroj: Creech Air Force Base

Podle mluvčího pentagonu Austin nařídil vyšetřit útok bezpilotního letadla a z výsledku budou vyvozeny důsledky.

Americký generál Kenneth McKenzie v pátek útok označil za „tragickou chybu“ a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho slov nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

„Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám,“ řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Pentagon nevyvrátil zprávy o civilních obětech po úderu v Afghánistánu. Mělo zemřít deset lidí

Číst článek

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Média začala pochybovat o oficiální verzi už krátce po útoku. Zjistila, že řidič auta byl dlouhodobě zaměstnán u americké humanitární organizace, a zpochybnila i tvrzení, podle nějž v autě bylo množství výbušnin.

McKenzie v pátek řekl, že auto bylo zasaženo v „upřímné víře“, že představuje hrozbu. „Teď jsem přesvědčený, že při tom útoku bylo tragicky zabito až deset civilistů včetně sedmi dětí,“ řekl v pátek generál.

Generál Mark Milley, který vede sbor náčelníků štábů, dva dny po útoku novinářům tvrdil, že šlo o „oprávněnou“ akci a že nejméně jeden z mrtvých spolupracoval s Islámským státem.

Srdcervoucí tragédie

Po pátečních výrocích McKenzieho Milley před novináři věc označil za srdcervoucí tragédii s tím, že armáda bude při objasňování incidentu naprosto otevřená. „V tom vysoce nebezpečném prostředí měli velitelé náležitou pravomoc a rozumnou jistotu, že ten cíl byl správný. Po hlubší pozdější analýze jsme dospěli k závěru, že o život přišli nevinní civilisté,“ dodal Milley.

USA ukončily stažení z Afghánistánu po dvacetileté přítomnosti v noci na 31. srpna. Od srpna se kontroly nad Afghánistánem ujalo radikální hnutí Tálibán, které zemi vládlo už v letech 1996 až 2001.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme