Pentagon přiznal mylný zásah u Herátu

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že jeho letoun shodil nešťastnou náhodou bombu poblíž civilního objektu ve východoafghánském Herátu. Televizi CNN to řekla mluvčí ministerstva Victoria Clarkeová. Nálety amerických letadel na cíle v Afghánistánu mezitím dále pokračují. V úterý se zaměřily především na frontová postavení Talibanu nedaleko Herátu, Kábulu a klíčového města Mazáre Šaríf. To se zároveň pokouší při pozemní operaci dobýt protitalibanská Severní koalice. Podle Velké Británie bylo od začátku vzdušných operací v Afghánistánu zničeno devět výcvikových táborů organizace Al-Káida.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letoun startující z letadlové lodi

letoun startující z letadlové lodi | Zdroj: ČTK

"V neděli minul letoun amerického námořnictva F 18 Hornet svůj cíl a shodil půltunovou bombu nedaleko domu pro staré lidi u města Herát. Původním cílem útoku byla garáž v kasárnách talibanských jednotek několik set metrů dál. Jak vždycky říkáme - litujeme všech ztrát životů civilistů. Vojenské síly USA útočí záměrně pouze na vojenské a teroristické cíle", řekla Victoria Clarková. Zda při výbuchu bomby někdo zemřel, zatím podle ní není jasné. Taliban včera obvinil USA z bombardování nemocnice v Herátu, při kterém podle afghánského hnutí mělo zahynout až sto lidí.

Podle televize CNN Pentagon navíc potvrdil, že část helikoptéry, kterou včera ukazovali televizním kamerám členové Talibanu, patří skutečně americkým jednotkám. Údajně se jedná o přední podvozek helikoptéry, uražený při kolizi s překážkou. Stroj se ale podle Pentagonu vrátil v pořádku na svou základnu.

Při náletech amerických letadel na cíle v Afghánistánu bylo podle Velké Británie zničeno devět výcvikových táborů organizace Al-Káida. Američanům se prý podařilo také značně poničit devět letišť a 24 budov kasáren. Britský ministr zahraničí Geoff Hoon prohlásil, že vzdušné síly Talibanu už nejsou funkční. Zdůraznil, že Velká Británie se Spojenými státy při jejich protiteroristické operaci v Afghánistánu úzce spolupracuje.

Letouny Spojených států stále provádějí intenzivní nálety na teroristické cíle v Afghánistánu. Američané ulehčují afghánské opoziční Severní alianci pozemní ofenzívu. Údery totiž směřovaly na jednotky Talibanu, střežící frontovou linii u Kábulu a u města Mazáre-Šaríf. Bomby dopadly podle agentury Reuters také na zásobovací trasu do afghánské metropole. Samotným Kábulem otřásly dnes ráno výbuchy čtyř nebo pěti bomb.

Na pozemní útok v Afghánistánu proti jednotkám Talibanu je připraveno více než tisíc britských vojáků. Podle informací britských vojenských kruhů více než 1000 vojáků, kteří se nyní účastní námořního cvičení v Ománu, se nevrátí na své domovské základny, ale budou k dispozici pro pozemní akci v Afghánistánu. Má to být zhruba 600 příslušníků královského námořního výsadku a ostatní pak příslušníci speciálního výsadku SAS. K dispozici mají také být nejméně 4 pomocné lodě královského námořnictva. Podle názoru pozorovatelů tyto údaje naznačují, že britští vojáci budou mít v jakékoli ofenzívě významnější roli, než se původně předpokládalo. Cvičení v Ománu, které končí příští týden, se účastní na dvacet tisíc příslušníků britských branných sil.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld kritizoval novináře v souvislosti s informacemi o nasazení zvláštních jednotek při pozemních operacích v Afghánistánu. Na tiskové konferenci ve Washingtonu si stěžoval zejména na fakt, že musel na otázky týkající se tajné mise odpovídat v době, kdy mise asi 100 členů oddílů Rangers a dalších speciálních jednotek probíhala a vojáci byli v nebezpečí. Kdokoli řekl médiím o operaci, porušil zákon a dal najevo bezohlednost k životům lidí podílejících se na operaci, řekl Rumsfeld. Připustil nicméně, že zveřejněné informace v tomto případě vojáky, kteří se všichni vrátili z mise v pořádku, neohrozily.

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf dal najevo přání, aby americké vojenské operace v Afghánistánu skončily do měsíce. Upozornil také, že během měsíce ramadán by měly americké údery přestat, protože by to mělo zcela jistě negativní dopad na muslimský svět. Pokud jde o budoucnost Afghánistánu po předpokládaném pádu nynějšího talibanského režimu, Mušaraf je přesvědčen, že nová vláda musí být schopná zajistit jednotu země: tato vláda by měla mít reprezentativní multietnický základ zahrnující představitele všech etnických skupin a měla by vzít v úvahu etnické složení Afghánistánu, dodal pákistánský prezident.

Irák popírá jakýkoliv podíl na šíření nákazy antraxu ve Spojených státech. Podle iráckého listu As-Saura jsou případy nákazy snětí slezinnou dílem Washingtonu. Ten tak prý chce získat záminku pro rozšíření protiteroristické kampaně na Irák. Na toto onemocnění zemřeli ve Spojených státech už tři lidé. Bagdád zároveň oznámil, že v žádném případně nedovolí, aby se jeho zbrojním programem znovu zabývali inspektoři OSN. Washington se domnívá, že Irák obnovil po roztržce se zbrojními inspektory v roce 1998 výrobu zbraní hromadného ničení.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme