Pentagon přiznal použití bílého fosforu v Iráku

Pentagon po týdnu odmítání přiznal použití bílého fosforu v Iráku. Dokument, ve kterém tvrdila, že američtí vojáci nasadili tuto látku jako zbraň v bojové akci, odvysílala italská televize RAI. V záběrech byla vidět ohořelá těla. Americké ministerstvo obrany použití fosforu proti povstalcům i proti iráckým civilistům ve Fallúdži nadále odmítá. Přiznává ale, že vysoce hořlavou látku použilo v boji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Iráku | Foto: ČTK/AP

Po týdnu mlčení a odmítání obvinění založeného na televizních záběrech ohořelých těl z Fallúdži Pentagon přiznal, že ve vojenské operaci v boji proti vzbouřencům bílý fosfor americké jednotky použily. V prvních reakcích ale američtí představitelé použití bílého fosforu v boji popírali.

Ministerstvo zahraničních věcí, ale také velitelé v Iráku tvrdili, že americké síly používají bílý fosfor jen na krytí přesunů vojáků, na označování terčů a osvětlování bojového pole. Mluvčí Pentagonu nakonec přiznal, že ve Fallúdži byl bílý fosfor použit jako bojová zápalná látka. Zdůraznil ale, že jde o konvenční zbraň nasazenou v boji, a ne proti civilistům.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme