Pentagon přiznal znesvěcování koránu na Guantánamu

Americký tisk rozsáhle rozebírá přiznání Pentagonu, že došlo ke znesvěcování koránu na Guantánamu. Ministerstvo obrany prošetřuje pět případů, kdy k nevhodnému zacházení s koránem docházelo. Velitel amerického vězeňského tábora na kubánské základně Jay Hood ale tvrdí, že se zatím nepotvrdilo, že by někdo z vojáků nebo agentů FBI korán spláchnul do toalety. Zprávy vyšetřovací komise budou zveřejněny později.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chlapec s koránem | Foto: ČTK/EPA

Generál Jay Hood odmítal sdělit jakékoliv podrobnosti k probíhajícímu vyšetřování pěti případů, kdy pravděpodobně k nevhodnému zacházení s koránem ze strany dozorců nebo vyšetřovatelů došlo, ale šlo spíš o lehčí opomenutí předpisů. V osmi dalších případech už se podezření na znesvěcení koránu nepotvrdilo.

Vězeň, který v roce 2002 svědčil o spláchnutí koránu do záchodu, při dalším výslechu tvrdil, že to věděl jen z doslechu a nic podobného neviděl. Objevily se případy, kdy korán znevážili sami muslimští zajatci. Pentagon přiznal, že po otevření Guantánama pro afghánské vězně v roce 2002 neměli američtí vojáci přesná pravidla pro zacházení s koránem.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme