Pentagon se chystá na rozsáhlý únik tajných informací z Iráku

Americké ministerstvo obrany se připravuje na další rozsáhlý únik tajných informací, který chystá internetový server WikiLeaks, který už v červenci, k nelibosti Washingtonu, zveřejnil 70 tisíc dokumentů o válce v Afghánistánu. Tentokrát se server Juliana Assangeho chystá zveřejnit velké množství dokumentů o válce v Iráku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánistán - američtí vojáci (ilustrační foto)

Afghánistán - američtí vojáci (ilustrační foto) | Foto: US Department of Defense

Server WikiLeaks má údajně k dispozici 400 tisíc dokumentů o vojenských aktivitách Američanů v Iráku. Jde prý o hlášení na úrovni jednotek, taktické hlášení a záznamy o různých incidentech. Záznamy by měl server publikovat za několik dnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohanka.mp3

Americké ministerstvo obrany sestavuje 120 členný tým, který by měl zveřejněné informace analyzovat a ujistit se, zda únik nemůže ohrozit životy lidí, ať už amerických vojáků, kteří v Iráku ještě jsou nebo iráckých spolupracovníků a informátorů.

Lidé v Pentagonu říkají, že vědí, které informace unikly a už si je pročítají. Definitivní jistotu ale budou mít až po zveřejnění.

Cílem zveřejnění informací je vyvolat co největší rozruch tak, aby se zvýšil tlak na armádu a na současnou vládu prezidenta Obamy, který by měl vojáky z Iráku a Afghánistánu stáhnout.

Vít Pohanka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme