Pentagon se obává chemických útoků

Americké jednotky nebudou stoprocentně chráněny před chemickým útokem. Ve Spojených Státech trvají pochybnosti mezi veterány i odborníky, zda budou jednotky chráněny alespoň lépe než při první válce v Perském zálivu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

speciální očista | Foto: Armáda ČR

Podle washingtonského zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvaliny analýzy Pentagonu připouštějí, že problémy mohou nastat.

Armádní audit, který američtí novináři získali téměř před rokem, říká, že jednotky nasazené v případné další válce v Zálivu, nebudou dnes chráněny lépe než před více než deseti lety.

90 procent detektorů chemických látek nepracuje tak, jak má, 60 procent masek nesplňuje požadavky na bezpečné přežijí, říká armádní rozbor. Zdravotní odborníci Pentagonu se hájí tím, že záleží na jedinci.

Armádní velení prý nemůže zajistit, že plynové masky padnou a že budou správně měněny filtry. Přežití záleží na pečlivosti, údržbě a osobní odpovědnosti.

Podle CNN budou američtí vojáci spoléhat na zařízení, která nepracují správně, jako například poplachové chemické systémy, které za dvanáct let neprošly zásadní modernizací. Přitom stejná zařízení už tisíckrát v minulosti selhala.

Zmodernizovány sice byly protichemické obleky, které jsou lehčí a pohodlnější, ale většina vojáků nemusí mít nové ochranné prostředky hned k dispozici nebo na ně nemusí být zvyklá.

Pentagon přesto říká, na chemický útok Saddáma Husajna jsou připraveni a vše probíhá tak, jak má.

Česká vláda i parlament nedávno schválily žádost Američanů o pomoc v operaci proti režimu Saddáma Husajna. Ta mimo jiné předpokládá posílení naší protichemické jednotky v Kuvajtu a prodloužení jejího pobytu na Středním východě.

Česko chce k nasazení chemiků mandát OSN. Bez mandátu by naši vojáci mohli zasáhnout tehdy, kdyby byly v oblasti použity zbraně hromadného ničení.

Do Kuvajtu má vojenská technika s obsluhou letět už zítra. Chemičtí specialisté pak odcestují z Česka v pátek. Naši jednotku, která má přes 250 lidí, by mělo doplnit 130 vojáků.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme