Pentagon se připravuje na odvetu

Spojené státy trvají na vydání saudského miliardáře Usámy bin Ládina a připravují se na vojenský útok. Americký prezident George Bush stále jedná s Radou národní bezpečnosti o odvetě za teroristické útoky na New York a na Washington. Spojené státy ale připouštějí, že Usáma bin Ládin nemusí být jediným možným organizátorem smrtonosných úderů. Útoky na budovy Světového obchodního střediska si zatím vyžádaly stodevadesát lidských životů, pod troskami mrakodrapů by ale mohlo být až 4957 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak doslova prohlásil prezident Georg Bush, chtějí Spojené státy dostat Usámu bin Ládina "živého nebo mrtvého". Jsou to dosud nejtvrdší slova šéfa Bílého domu vyslovená od teroristických útoků. Při rozhovoru s novináři během návštěvy ministerstva obrany ve Washingtonu Bush zároveň varoval talibanský režim v Afghánistánu, poskytující bin Ládinovi útočiště, aby bral jeho prohlášení "vážně". Podle něj Taliban ponese odpovědnost za jeho ochranu.

Život ve Spojených státech se pomalu vrací do normálu. Newyorská akciová burza obnovila po 6 dnech obchodování. Ceny akcií hned na úvod klesly a Dow Jonesův index ztratil 0,4 procenta. Obchodovat se na burze začalo v obvyklém čase, tedy v 9:30 tamního času. Burza neobchodovala celkem čtyři pracovní dny a nucené přerušení obchodování tedy bylo nejdelší od první světové války. Technologický index Nasdaq Composite po zahájení vykazoval ztrátu v rozsahu asi 5,6 procenta.

Seznam osob, které by americký FBI rád vyslechl v souvislosti s úterním teroristickým útokem, obsahuje už více než 170 jmen. Podle nejmenovaného představitele úřadu ale tito lidé nejsou hledáni jako podezřelí, ale jako svědci. Jen během víkendu přidala FBI do seznamu na 70 jmen. V neděli zadržely americké orgány 25 osob, mezi nimi i dva muže arabského původu, kteří u sebe měli 5000 dolarů v hotovosti a nože stejného typu, jako únosci letadel, která zničila Pentagon a Světové obchodní středisko.

Ministr zahraničí Colin Powell vyzval hnutí Taliban, aby Spojeným státům pomohlo zničit teroristickou organizace Ládina. Pokud Taliban bin Ládina nevypoví, bude vystaven hněvu Spojených států, prohlásil Powell. Podle posledních zpráv začali někteří představitelé Talibanu opouštět Kábul v předtuše amerického vojenského útoku.

Do boje proti pachatelům hodlá Pentagon nasadit speciálně vycvičené elitní jednotky. Podle ministra obrany Rumsfelda půjde o válku vedenou ve stínech. Velkou roli sehrají příslušníci specializovaných elitních jednotek armády, námořnictva a letectva, kteří jsou vycvičeni na boj nekonvenčními metodami. Příslušníci armádních zelených baretů jsou vycvičeni v jazykových a kulturních nuancích Blízkého východu. Armádní rangeři se pak specializují na noční přepady a ruční souboje.

Spojené státy americké naznačily, že odvetný útok, pravděpodobně proti Afghanistánu, bude velmi dlouhý a kromě vzdušných úderů budou do akce zapojeny také pozemní jednotky. Zejména speciálně vycvičené týmy mezi kterými budou elitní Rangers. Dovednosti a zkušenosti Rangers využila americká armáda na Filipínách, v Barmě, ve válce ve Vietnamu nebo v Perském zálivu. Pravděpodobně by byli nasazeni i při útoku na Afghánistán. Ludvík Cimburek, absolvent prestižního a jednoho z nejnáročnějších vojenských kurzů na světě tedy kurzu Rangers, naznačil, co by bylo úkolem těchto jednotek. "Úkolem těchto jednotek bude prohledávat terén a identifikovat cíle, na které potom můžou navést letadla nebo rakety." Bývalý Sovětský svaz nenašel během několik let trvajícího konfliktu způsob, jak místní bojovníky porazit. Ale zatímco cílem sovětské armády bylo ovládnout celé území Afghánistánu, úkolem Rangers bude spíš vyhledat úkryty teroristů. A jak by jejich přesun do Afghánistánu mohl vypadat? "Jednak je otázka, jestli budou nasazeni na padácích jako výsadkáři. Oni tam mohou přiletět vrtulníky a být vysazeni vrtulníky na laně nebo ten vrtulník s nimi může přistát, protože padák je jenom z mnoha dopravních prostředků pro tyto jednotky a navíc ne příliš bezpečný. Já bych spíš předpokládal, že tam bude vrtulníkový výsadek, ze kterého se vyhrne hromada vojáků - 50 až 200 řádově, kteří budou mít vyčleněnu určitou oblast, kterou budou prohledávat a budou se snažit identifikovat ty cíle, které jim budou určeny."

Nositel Nobelovy ceny tibetský mnich Dalajláma zaslal dopis americkému prezidentovi Bushovi. Varuje ho před použitím vojenské síly jako odvety za masakr ve Spojených státech. Dalajláma se v dopise dále ptá, zda je nezbytné oplácet násilí násilím. Podle něj mohou být problémy týkající se lidstva vyřešeny pouze lidumilnou cestou. Nelidský a nepochopitelný útok na Spojené státy by měl být posuzován v široké historické souvislosti. To podle Dalajlámy znamená, že terorismus nevzklíčil nedávno a příčiny jeho vzniku je třeba hledat v kolonialismu, imperialismu a komunismu. V tomto případě válka proti jednomu neviditelnému nepříteli problém terorismu nevyřeší, usuzuje Dalajláma.

Podle britského deníku The Sunday Times Washington nepřipravuje odvetné akce jen proti Aghánistánu. Pentagon prý plánuje proti teroristům rozsáhlé akce, které mohou mířit i na výcvikové tábory v Jemenu, Súdánu a Libanonu. Uvažuje se i o cílech v Iráku, protože tamní režim také podporoval Usámu bin Ládina.

Takové úvahy ale považuje Doc. Eduard Gombár z katedry Blízkého východu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy zatím za předčasné. "Záleží na konkrétním vyhodnocení těch teroristických aktivit. Pokud by se jednalo o nějaké akce, pak by to byly nepochybně selektivní akce, tak jak to bývá vůči teroristickým organizacím, ale zdá se mi, že zejména jmenování některých zemí je předčasné a je to oblast spekulací a může to velmi negativně ovlivnit celkovou atmosféru." Spekuluje se také o tom, zda by mohly islámské země na americký útok společně odpovědět. Podle Gombára ale taková varianta není pravděpodobná. "Taliban je izolovaný. I OSN uznává vládu severní aliance v čele s prezidentem Rabánim a arabské státy jako je Egypt, které mají velkou zkušenost s islamistickým terorismem, se zcela určitě nepostaví na stranu těch výzev po společné reakci islámského světa."

Po celé zemi se během víkendu konaly pietní akty k uctění památky obětí úterních teroristických útoků, podle newyorského starosty Guilianiho se počet nezvěstných stále pohybuje kolem pěti tisíc a záchranné práce budou pokračovat do té doby, dokud bude existovat alespoň minimální naděje na záchranu životů.

Podle hasičů bude ještě asi 10 dní trvat odklízení trosek zničené části Pentagonu. Ještě v pátek v ní bylo pět menších ohnisek požárů. Jedna třetina sídla amerického ministerstva obrany je stále nepoužitelná. Škody napáchal nejen pád uneseného letadla, ale i následné požáry a voda při jejich hašení. Opravy zničených částí Pentagonu údajně budou trvat několik let a budou stát 100 miliónů až jednu miliardu dolarů.

Lidé ve Spojených státech se už chystají na válku. Nákupní horečka se projevuje nejen v New Yorku, ale i v dalších státech Unie. Kromě zbraní a trvanlivých potravin kupují i barely na vodu a kanystry na pohoné hmoty, dýchací masky a léky. Pietní nálady se chytlo i několik amerických hudebních hvězd, které se chystají z iniciativy Michaela Jacksona nahrát jeho píseň věnovanou rodinám obětí teroristického útoku. Těm by měl být určen také zisk z jejího prodeje, který se předem odhaduje na 50 miliónů dolarů.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Zdenka Turková, Petr Doležel, Simona Hejlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme