‚Ukáže se, zda se změní.‘ Pentagon připustil možnou koordinaci své protiteroristické činnosti s Tálibánem.

Spojené státy možná budou muset koordinovat s Tálibánem veškeré budoucí protiteroristické údery v Afghánistánu proti tam působícím bojovníkům Islámského státu a dalším organizacím, připustil dnes nejvýše postavený americký generál Mark Milley, který vede sbor náčelníků štábů. Tálibán je podle Millleyho osobní zkušenosti „bezohledná skupina“ a teprve v budoucnu se „ukáže, zda se změní či nikoliv“, prohlásil generál na tiskové konferenci.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvýše postavený americký generál Mark Milley probírá konec vojenské mise v Afghánistánu během tiskové konference v Pentagonu | Zdroj: Reuters

Pentagon uspořádal tiskovou konferenci dva dny po oficiálním ukončení evakuací z Afghánistánu, kde po překvapivé a bleskové ofenzívě převzalo moc radikální hnutí Tálibán. Američané a jejich spojenci vypravili z kábulského letiště od 13. srpna celkem 778 evakuačních letů, na jejichž palubě bylo 124 334 lidí. Téměř 6000 z nich byli Američané, uvedl Milley.

Ministr obrany Lloyd Austin se k budoucím vztahům s Tálibánem odmítl konkrétně vyjádřit. Evakuace z Kábulu označil jako „historickou operaci, která ukončila poslední misi americké války v Afghánistánu. Nejdelší americká válka dospěla ve svému konci,“ prohlásil Austin. Americké síly působily v asijské zemi po dvě desetiletí.

Generál Milley spolu s ministrem Austinem obhajovali útok amerického dronu, při němž zemřelo několik civilistů. Podle generála civilisty zabily sekundární výbuchy, což dokazuje, že v zasaženém autě byly výbušniny. „Dodrželi jsme postupy. Byl to oprávněný útok,“ prohlásil Milley.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme